Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpa už nebaví severokorejské vychloubání se. Volal lídrům Japonska a Číny, aby šli proti Kimovi společně

Trumpa už nebaví severokorejské vychloubání se. Volal lídrům Japonska a Číny, aby šli proti Kimovi společně

Agresivní politika severokorejského režimu byla předmětem nedělního telefonického rozhovoru prezidenta USA Donalda Trumpa s nejvyššími představiteli Číny a Japonska. Oznámil to Bílý dům. Prezident s japonským premiérem Šinzóem Abem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem projednal i program nadcházejícího summitu skupiny G20 v Hamburku.

Kromě rostoucího ohrožení, které pro východoasijský region i celý svět představuje politika Pchjongjangu, Trump s čínským prezidentem probral možnosti, jak dosáhnout vyváženějšího obchodu mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident v předvolební kampani sliboval, že zasáhne proti obchodním praktikám Číny, které USA i jiné západní země považují za nekalé, a zasadí se o snížení deficitu s touto zemí. Po nástupu do funkce ovšem ostrou rétoriku zmírnil.

Podle zprávy čínské televize Si Ťin-pching vyzval amerického partnera, aby se vláda USA ve své zahraniční politice důsledně držela principu "jednotné Číny". Peking tak zřejmě reagoval na nedávnou zprávu o prodeji amerických zbraní v hodnotě 1,4 miliardy dolarů Tchaj-wanu, který Čína tvrdě odsoudila.

Shodu názorů na potřebu zesíleného tlaku na KLDR potvrdil rozhovor Trumpa s Abem, uvedl Bílý dům. „Rozhovor znovu ukázal, že USA a Japonsko jsou odhodlány odpovědět na jakoukoli hrozbu nebo akci ze strany Severní Koreje," zdůraznilo americké komuniké.

Jaderný a raketový program Severní Koreje byl dnes předmětem rozhovoru i bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem v Soulu. Obama během jednání podle místních médií řekl, že Pchjongjang má "poslední šanci" zapojit se do dialogu s okolním světem. Vývoj jaderných zbraní podle exprezidenta nijak nepřispěl ke zvýšení bezpečnosti obyvatel KLDR.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek