Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova blamáž. Flotila, kterou hrozil Severní Koreji, plula úplně jinam

Trumpova blamáž. Flotila, kterou hrozil Severní Koreji, plula úplně jinam

Napětí mezi Spojenými státy a KLDR roste, Bílý dům se proto komunistickému režimu rozhodl vyslat jasný signál a oznámil, že do Japonského moře míří letadlová loď. Ta měla dát Donaldu Trumpovi více možnosti, jak reagovat na případné další provokace severokorejského lídra. V tu samou chvíli, jak informuje list The New York Times, ale loď Carl Vinson spolu s dalšími válečnými plavidly mířila úplně opačným směrem, aby se zúčastnila společného cvičení s australským námořnictvem tisíce kilometrů od Korejského poloostrova. 

Bílý dům teď tvrdí, že se spoléhal na informace amerického ministerstva obrany. K chybě podle úředníků došlo nešťastným sledem událostí, informace o vyslání lodi byly předčasné, a tak došlo k mylnému dojmu, že se americká armáda žene směrem k Severní Koreji, píší New York Times

Informace o vyslání lodi Carla Vinsona způsobila v Asii paniku, psalo se o tom na předních stránkách všech novin a spekulovalo se o tom, že Trump možná plánuje vojenský úder na KLDR. K jejímu vypuštění navíc došlo krátce poté, co Spojené státy zaútočily v reakci na chemický útok v Sýrii, kdy už bylo jasné, že Trump umí sílu použít.

Nedorozumění by se navíc možná nikdy nevysvětlilo, pokud by námořnictvo nezveřejnilo fotku lodi nedaleko indonéských ostrovů Jáva a Sumatra čtyři dny poté, co mluvčí Bílého domu mluvil o její misi v Japonském moři.

Teď už loď  směrem ke korejským břehům vyplula, dorazit by tam měla během příštího týdne. K nedorozumění se už dále Bílý dům vyjadřovat nechce, novináře odkázal na zástupce ministerstva obrany. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek