Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova premiéra v hledáčku KGB. Před 40 lety se tam objevil i kvůli manželce Ivaně

Trumpova premiéra v hledáčku KGB. Před 40 lety se tam objevil i kvůli manželce Ivaně

Rok 2017 pro Donalda Trumpa značí hlavně letopočet, kdy se konečně dostal do úřadu nejmocnějšího muže planety. Bývalý realitní magnát ale slaví i zajímavá výročí. Před 40 lety na něj sovětská tajná služba KGB poprvé otevřela svůj spis, před 30 lety pak absolvoval svou první cestu do Moskvy, kde měl ve spolupráci se Sověty vybudovat obří mrakodrap. Jenže to byla jen zástěrka, jak se budoucímu politikovi dostat pod kůži. Sovětská KGB totiž měla o Trumpa zájem jako o informátora, a to i díky jeho manželce z Československa Ivaně. 

Podle zpráv odtajněných v minulém roce měla KGB o Trumpovi takřka perfektní informace. Nebylo to však jen tím, že na pár nasadila jedny ze svých nejlepších operativců, ale i díky informacím od Ivanina otce Miloše Zelnička.

Jen na korespondenci Ivany Trumpové, která se za Trumpa provdala v roce 1977, se svým tatínkem měla Stb vyčleněné dva speciální agenty s krycími jmény Al Jarza a Luboš. To byl ale jen vrchol sledovacího ledovce. Kromě monitorování dopisů z USA byl pár podle deníku Politico pod neustálým dohledem i v samotné Americe. A když jezdila Trumpová za rodinou zpět do Československa se synem Donaldem, její návštěvy byly Státní bezpečnostní monitorované.

„Během studené války byli českoslovenští špioni vyhlášeni svou profesionalitou. Čeští a maďarští agenti byli využívání zejména v Latinské Americe a v USA, kde byla jejich přítomnost a činnost mnohem méně nápadná, než kdyby ji prováděli sami Sověti,“ tvrdí pro Politico bývalý novinář působící v Rusku Luke Harding.

Pro sovětskou KGB, se kterou Státní bezpečnost svá zjištění sdílela, byl Trump zajímavý především ze dvou důvodů. Jednak měl totiž jako manželku ženu z Československa, za druhé podle Ivany již tehdy Trump zmiňoval svůj rostoucí zájem o kariéru politika.

A právě takové lidi se KGB v 80. snažila přesvědčit ke spolupráci. Tajné službě totiž docházeli spolehliví informátoři, kteří vyzvídali ve prospěch SSSR z ideových důvodů, a ta proto měnila svoji strategii – soustředila na se mladé byznysmany a perspektivní studenty. I proto sovětská diplomatická služba s pomocí KGB zorganizovala v roce 1987 návštěvu Trumpa v Moskvě.

Cíl byl podle zpráv odtajněných minulý rok jasný – přesvědčit Trumpa ke spolupráci. Současný americký prezident komentuje tehdejší cestu do Sovětského svazu ve své knize Umění udělat dohodu. „Slovo dalo slovo a najednou jsem hovořil o vybudování velkého luxusního hotelu naproti Kremlu – ve spolupráci se sovětskou vládou,“ chvástá se Trump.

Budoucí velvyslanec Ruska v USA Jurij Dubinin, který Trumpův výlet do sovětské metropole zprostředkoval, ale vnímal realitu poněkud odlišně. Byl to totiž především on, kdo prostřednictvím vhodných lichotek a apelu na jeho ego Trumpa do Moskvy dostal.

Návštěvy zahraničních byznysmenů a potenciálních agentů v SSSR přitom standardně probíhaly v režii KGB. Ta sázela především na mladé lidi ze Západu s budoucím politickým potenciálem. Návštěvy probíhaly jako přes kopírák.

„Jakmile byli v Moskvě, vše bylo najednou zdarma. Velké party, šampaňské, privátní sauny a především mnoho dívek,“ vzpomíná bývalý agent sovětské vojenské rozvědky GRU Viktor Suvorov. „Nicméně zájem Sovětského svazu se soustředil především na sběr informací a na to, aby o daném člověku zjistili co nejvíce citlivých věcí pro budoucnost,“ dodává.

Operace byly podle Suvorova dlouhodobého charakteru. Po několika letech se totiž mnozí hosté, kteří se bujarých pijatic účastnili, stali politiky, kteří měli potenciál rozhodovat o dění ve své zemi. „A v té chvíli se připomněla KGB s několika fotografiemi z moskevské party,“ vysvětluje Suvorov.

Přestože z Trumpovy dohody se Svazem ohledně vybudování mrakodrapu sešlo, na cestě do New Yorku se Trump prý poprvé zabýval vstupem do vysoké politiky. Ne jako kongresman či guvernér, ale prý jako samotný prezident.