Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova ruská aféra jako „nejničivější hurikán“. Sestřelí syn otce z prezidentského křesla?

Trumpova ruská aféra jako „nejničivější hurikán“. Sestřelí syn otce z prezidentského křesla?

Jako by kauza ruského vlivu na okolí Donalda Trumpa nebyla už tak dost velká. Skandál kolem prezidentova syna nyní opět otřásá americkou politikou. Donald Trump junior přitom přiznáním schůzky s právničkou napojenou na Kreml neohrozil jen sám sebe. Koho všeho se aféra může dotknout? A jak moc škodí samotnému šéfovi Bílého domu?

Zprvu vše bagatelizoval a tvrdil, že na schůzce s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou mluvil o zrušeném programu na adopci ruských dětí americkými občany. Deník The New York Times však odhalil, že Trump junior chtěl od ženy s těsnými vazbami na Kreml získat kompromitující materiály na politickou soupeřku jeho otce Hillary Clintonovou.

Trump následně přestal zapírat. Na Twitteru zveřejnil e-mailovou korespondenci mezi ním a bulvárním novinářem Robem Goldstonem. Ten měl schůzku zařizovat na žádost ruské popové hvězdy Emina Agalarova, syna vlivného podnikatele Arase Algarova. Z konverzace přitom vyplývá, že Trump věděl, oč na setkání půjde.

 

„Dobrý právník by mu doporučil, aby přestal mluvit, přestal tweetovat, přestal věc jakkoli komentovat, dokud nebudeme mít přehled o všech skutečnostech,“ divil se zvolenému postupu obhájce Scott Greenfield, kterého oslovil web The Daily Beast. Někdejší federální žalobce Renato Mariotti dokonce označil Trumpovo nynější jednání za hloupé.

 

Amerikanista Jakub Lepš z University of New York in Prague však pro INFO.CZ upozorňuje, že neměl příliš na výběr, pokud nechtěl čekat, až ho novináři usvědčí. „Kdyby nepublikoval e-maily on, měly je New York Times připravené,“ praví s tím, že někteří republikáni dokonce vyzývají, aby Trump zveřejnil vše, co má, a neprodlužoval tak současnou agónii. „Těch materiálů může být ještě víc a jim se nelíbí, že to média mají jako seriál na pokračování.“

Kdo je kdo v Trumpově ruské aféře?Kdo je kdo v Trumpově ruské aféře?autor: INFO.CZ

Zapírání by pro Trumpa juniora mohlo být problémem ještě z jiného důvodu. Média zatím spekulují o tzv. koluzi, tedy tajné dohodě. Tuto teorii podporují i právníci. Koluze však sama o sobě není trestným činem. „Potenciální zločin zahrnuje spiknutí. Například, pokud by součástí plánu byly hackerské útoky,“ cituje server Vox Paula Butlera, který přednáší právo na Georgetown University.

Lhaní je horší než schůzka

CNN už navíc zveřejnila teorii, podle níž by prezidentův syn mohl čelit obžalobě pro křivou výpověď, pokud by vyšetřovatelům tajil některé okolnosti schůzky. Trump junior například stále tvrdí, že informace od Veselnické neměly smysl a nic důležitého od ní nezískal.

Kauza neohrožuje pouze prezidentova syna, ale také další lidi z blízkého okolí prvního muže Ameriky. Schůzky se totiž účastnil také šéf jeho tehdejší kampaně Paul Manafort nebo zeť a současný poradce Jared Kuschner.

Bílý dům prohlásil, že o setkání s Veselnickou nevěděl. „Bylo to tak bezvýznamné, že nebylo co říci,“ pravil prezident. The New York Times a další spekulují, jak moc lze nyní jeho slovům věřit. Pokud by však zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller a jeho tým zjistili, že Trump senior nemluví pravdu, mohl by skandál ještě nabobtnat a ohrozit i samotného šéfa Bílého domu.

„Jedna věc je schůzka samotná, druhá případné lhaní a zapírání, což by mohlo být považováno za závažnější zločin. O tom celém byla aféra kolem Billa Clintona. Nemanželský poměr se stážistkou byla jedna věc, druhá, že o tom lhal. V zásadě by se tady mohl odvíjet ten samý scénář,“ domnívá se Lepš, jenž už takhle považuje kauzu za velký problém. „Někde jsem viděl, že to přirovnávali k hurikánu páté kategorie, což je ta nejvyšší. To odpovídá.“

Roli budou hrát i průzkumy

Naznačený „Clintonův scénář“ by zřejmě znamenal vystavení Trumpa procesu tzv. impeachmentu. Ten sám o sobě ještě neznamená zbavení funkce, jen návrh na odvolání. Podává ho Sněmovna reprezentantů. O návrhu následně rozhodují senátoři. Aby žaloba uspěla a prezident skutečně odešel, musí pro ni hlasovat minimálně dvě třetiny z nich. Sám Clinton hlasování ustál.

„Někde jsem viděl, že to přirovnávali k hurikánu páté kategorie, což je ta nejvyšší. To odpovídá.“
Jakub Lepš, amerikanista, University of New York in Prague

Možnost impeachmentu je ale krajním řešením. Američtí zákonodárci hlasovali o odvolání prezidenta jen dvakrát. Kromě Clintona se před Senátem musel hájit i Andrew Johnson. Ani tehdy ale jeho oponenti neuspěli, chyběl jim jeden hlas.

Podle Lepše ale Trump být v klidu nemůže. „Vezměme si, že Clinton měl nemanželský poměr a impeachment proběhl. Přitom nebyla ohrožena bezpečnost země. Když se prokáže, že Trumpův tým byl ochotný vystavit americký politický systém zásahům cizí vlády a ještě o tom lhal, tak to mi připadá jako potenciálně vážnější pochybení,“ argumentuje.

Zároveň existuje ještě jeden důvod, který by mohl impeachmentu nahrát. Sněmovna reprezentantů se příští rok kompletně obmění, poslanci budou ve volbách obhajovat své mandáty. „Impeachment je víceméně politické rozhodnutí, u něhož hraje roli veřejné mínění. Řada republikánů se sice k Trumpovi vyjadřuje kriticky, ale ještě ho nehodili přes palubu. Pokud by však veřejnost dospěla k závěru, že je čas na impeachment, umím si představit, že poslanci poptávce vyjdou vstříc,“ vysvětluje Lepš.

V tomto ohledu najednou začínají být důležité nejen informace novinářů o schůzkách Trumpa juniora s Rusy, nýbrž i průzkumy o oblibě jeho otce. Podle serveru FiveThirtyEight, který pracuje s daty několika agentur, podporuje prezidenta jen 39 procent lidí. Výzkum společnosti Public Policy Polling přitom nedávno ukázal, že impeachment by si přálo 47 procent Američanů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek