Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova víkendová smršť. O ruském vměšování se do voleb napsal 14 tweetů za 24 hodin

Trumpova víkendová smršť. O ruském vměšování se do voleb napsal 14 tweetů za 24 hodin

Americký prezident Donald Trump má za sebou plodný víkend. Alespoň pokud je měřítkem počet jeho tweeů, které haní Demokratickou stranu, FBI a především ruské vměšování se do amerických prezidentských voleb. Jen na poslední téma totiž Trump napsal celkem 14 krátkých zpráv během 24 hodin.

Smršť. Jen tak lze popsat to, co se během víkendu odehrávalo na twitterovém účtu Donalda Trumpa. Ten ve čtrnácti krátkých zprávách reagoval na páteční obvinění 13 Rusů a tří ruských organizací ze vměšování se do amerických voleb v roce 2016. Další tweety pak byly namířeny na FBI a Demokratickou stranu, informuje agentura Bloomberg

„V Moskvě se mohou potrhat smíchy kvůli tomu, kolik času a energie do tohoto údajného vměšování investujeme,“ naznačil v jednom z tweetů Trump, co si myslí o vyšetřování ruského vlivu na americké volby. 

Přitom ještě v pátek prezident sám ruské vměšování do prezidentských voleb uznal. „Rusko zahájilo svou protiamerickou kampaň v roce 2014, dávno předtím, než jsem oznámil, že budu kandidovat na prezidenta,“ řekl tehdy. Nicméně dodal, že výsledky samotných voleb nebyly ovlivněny. Hned o víkendu ale úplně otočil a roli Ruska začal zlehčovat.

„Řekl jsem, že to mohlo být Rusko, ale také Čína nebo jiný stát. Nebo taky dvousetkilový génius, který si v posteli hrál se svým počítačem. Ruský 'hoax' (smyšlená zpráva - pozn. redakce) spočíval v tom, že Donald Trump spolupracoval s Ruskem. A to se nikdy nestalo,“ uvedl prezident na Twitteru.

Podle týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera přitom mělo 13 obviněných Rusů za cíl šířit „diskreditující informace“ o možných protikandidátech Trumpa - Hillary Clintonové, Marcu Rubiovi a Tedu Cruzovi. Podporovat měli naopak současného prezidenta. Zneužili přitom osobních údajů skutečně existujících Američanů, například ke zřízení účtů v internetovém platebním systému PayPal a k obdržení falešných řidičských průkazů. Založili také a používali stovky e-mailových účtů prostřednictvím amerických poskytovatelů webových služeb a přes ně kontaktovali americká média. Využívali rovněž účtů na internetových diskusních fórech, jejichž prostřednictvím se vydávali za Američany.

Někteří z obviněných podle vyšetřovatelů komunikovali se členy širšího týmu vedoucího kampaň za pozdějšího vítěze voleb Trumpa. Vyšetřovací spis ale upozorňuje, že členové týmu neměli povědomí o skutečné totožnosti obviněných.

Trump na to reagoval prohlášením, že jeho lidé se nedopustili ničeho špatného.

Trump se ve svých víkendových tweetech rovněž věnoval Demokratické straně a FBI v návaznosti na masakr ve floridské škole, kde zemřelo 17 lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek