Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova vízová omezení vyvolala paniku u technologických gigantů

Trumpova vízová omezení vyvolala paniku u technologických gigantů

Americké společnosti pobouřilo jak Trumpovo rozhodnutí nepřijímat žádné uprchlíky, tak zákaz vstupu do Států pro občany sedmi muslimských zemí. Šéf Googlu Sundar Pichai, který je sám indického původu, uvedl, že se zákaz týká minimálně stovky jeho zaměstnanců. Šéf Facebooku Mark Zuckerber zase upozornil, že jeho praprarodiče utíkali z Německa.

„Je smutné vidět, jak se toto exekutivní rozhodnutí osobně dotkne několika našich kolegů,“ napsal Pichai. „Náš názor na imigraci je veřejně známý a nadále takový zůstane,“ dodal. 

I šéfovi Facebooku Marku Zuckerbergovi se nové nařízení nelíbí. Zuckerberg je žid a jeho praprarodiče utekli do USA z Německa, Polska a Rakouska. Rodiče jeho ženy byli zase uprchlíci z Vietnamu a Číny, jak píše Guardian

„Když se zaměříme na vymáhání práva i proti lidem, kteří nejsou reálnou hrozbou, bezpečnost se bude pro Američany zhoršovat, protože odkloníme zdroje. Miliony nelegálních přistěhovalců budou žít ve strachu, i když nepředstavují žádnou hrozbu,“ napsal.

Nadšeni nejsou ani zástupci Microsoftu. Upozornili investory, že rozhodnutí by mohlo mít vliv na najímání zaměstnanců do oddělení výzkumu a vývoje, informoval Bloomberg.

Mezi Donaldem Trumpem a několika velkými technologickými firmami vzniká rozkol. Tyto společnosti volají po uvolněnější imigrační politice a najímají cizince. Šéfové Googlu a Facebooku proto nebyli jediní, kteří se rozhodli veřejně vymezit proti antiimigračním opatřením. I další firmy se obávají, že opatření budou mít negativní dopad na jejich podnikání.

Trump podepsal exekutivní příkaz, který zakazuje lidem se sedmi muslimských zemí (Sýrie, Iráku, Iránu, Libye, Somálska, Jemenu a Somálska) vstoupit na americkou půdu během následujících devadesáti dnů. Vláda se chce během té doby rozhodnout, jaké informace bude potřebovat při udělování víza. Nařízení začalo platit okamžitě a některé pasažéry zadržela policie už dnes na letištích. Trump zároveň s okamžitou platností pozastavil na 120 dnů program Spojených států pro přijímání uprchlíků.

Několik zaměstnanců Googlu bylo zrovna na cestách, a pokoušelo se proto narychlo vrátit do Spojených států ještě předtím, než začalo nařízení platit. Zaměstnanci firmy obyčejně pracují ve Spojených státech, někdy se ale musí pracovně odcestovat nebo odjedou na dovolenou. Firma má nyní obavy, že i když mají její zaměstnanci platná víza, nemuseli by je do země pustit.

Jeden zaměstnanec urychleně ukončil svůj výlet na Novém Zélandě, aby se vrátil do Států ještě před podpisem exekutivního příkazu prezidenta. Potíže ale nekončí: Trump dnes potvrdil, že exekutivní příkaz se týká také držitelů zelených karet, který dosud cizincům na území USA zaručoval trvalý pobyt.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek