Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova zeď proti Mexičanům se prodraží. Bude stát přes půl bilionu

Trumpova zeď proti Mexičanům se prodraží. Bude stát přes půl bilionu

Podle interní zprávy amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost bude zeď na hranici s Mexikem, která má bránit příchodu nelegálních migrantů z Mexika, americkou státní kasu stát 21,6 miliardy dolarů (téměř 550 miliard korun). Donald Trump, který v prezidentské počítal s náklady ve výši 12 miliard dolarů, se tak seknul o téměř deset miliard.

Do zprávy amerického ministerstva měla možnost nahlédnout agentura Reuters. Podle ní má výstavba série zdí a plotů na hranici s Mexikem trvat nejméně tři roky. Hraničního opevnění dlouhého 2 000 kilometrů by se tak Američané mohli podle zprávy dočkat koncem roku 2020.

Výstavbu protiimigrační zdi Donlad Trump slíbil během prezidentské kampaně. Od té doby se spekuluje, kolik bude jeho plán vlastně stát. Dokument citovaný Reuters představuje zřejmě jeden z posledních odhadů před samotným zahájením výstavby.

Podle zprávy si ministerstvo vnitřní bezpečnosti slibuje, že peníze od Kongresu dostane v dubnu nebo květnu. Do té doby bude mít čas na zajištění dodavatelů tak, aby se mohlo začít stavět nejspíš už v září.

Donald Trump od počátku počítá s tím, že výstavbu nejprve zafinancuje Kongres, ve finále ji ale podle jeho prohlášení zaplatí Mexiko. Mexické úřady to ale razantně odmítají a špičky obou zemí se kvůli tomu dostaly do sporu.

Zpráva celkové náklady odhaduje na 21,6 miliard dolarů, podle původních Trumpových propočtů to přitom mělo být 12 miliard. Rezort tento rozdíl vysvětluje kromě jiného dalšími náklady na odkup soukromých pozemků, kdy se dají zároveň očekávat soudní bitvy s jejich majiteli.

Výstavba má být podle zprávy rozdělena do tří fází. Náklady na první, která být dlouhá pouhých 42 kilometrů, se odhadují na 360 milionů dolarů. První část bude pravděpodobně ta nejsnadnější, a Donald Trump tak bude moci uspokojit příznivce omezení nelegální migrace, kteří mu v plánu fyzicky oddělit USA od jejich jižního souseda fandí. Vybudování dvou dalších částí už bude větší oříšek. Právě zde se totiž nachází většina soukromých pozemků a špatně dostupných hornatých míst, kde se stavba může zkomplikovat.

Mluvčí Bílého domu se ke zprávě zatím vyjadřovat nechce. Dokud nebude oficiálně předána americkému prezidentovi, bylo by to podle jeho slov „předčasné“. 

Trump podepsal exekutivní příkaz o výstavbě zdi na jižní hranici USA s Mexikem 25. ledna. Mexiko proti hraniční zdi hlasitě protestuje. Podle tamních obyvatel jde o snahu, jak rozdělit rodiny a jak zabránit lidem, aby jezdili do USA za brigádou nebo dočasnou prací. Další Trumpa viní z rasismu a xenofobie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek