Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova zeď prý ohrozí životní prostředí. Doplatit by na ni mohli jaguáři i orli

Trumpova zeď prý ohrozí životní prostředí. Doplatit by na ni mohli jaguáři i orli

Jedny má chránit, ale druhé možná zahubí. I to může být důsledek plánované zdi na hranici s Mexikem. Překážka na rozhraní dvou států má zabránit nelegálním imigrantům, aby se dostávali do USA. Mexičtí ekologové ale varují, že výstavba i existence bariéry výrazně ohrozí zdejší ekosystém. A splnění Trumpova politického slibu by údajně mohlo stát život až 800 druhů zvířat.

Zeď, přestože má být podle Trumpa „velká a krásná“, naruší přirozenou krajinu. Zábrana vede napříč pouští, horami i v blízkosti řek. Tam všude žijí organismy, kterým výstavba zásadně změní život už jen proto, že rozhodujícím způsobem omezí jejich pohyb. Podle odborníků z národní univerzity v Mexiku zeď ohrozí život až 800 živočišných druhů, například jaguáry, antilopy, orly nebo vlky.

„Zeď znemožní zvířatům, aby se mohla adaptovat na místní podmínky. Přitom zde žijí specifické a vzácné druhy,“ potvrzuje pro Mashable profesor ekologie Gerardo Ceballos z mexické univerzity. Živočichové tak občas budou muset zůstat v místech, která pro ně nejsou úplně vhodná, protože zeď jim zabrání v přemístění do lepší lokality.

Nejenže bariéra přetne migrační cesty zvířat, ale také výrazně znemožní šíření pylových zrn rostlin. Je tedy možné, že na obou stranách zdi se výrazně změní ekosystém a vytvoří se nové prostředí, které současně se vyskytující zvěři nemusí vyhovovat.

Nezanedbatelné důsledky bude mít i výstavba, ke které stavaři jistě použijí těžkou techniku, která zdejší životní prostředí může značně znečistit. Předpokládá se, že ani použité materiály nebudou čistě přírodní, v současnosti se nejvíce mluví o možnosti použít beton. Ani to ekosystému neprospěje.

Podle posledních zpráv by měla celá výstavba stát téměř 22 miliard dolarů a trvat bude asi tři roky. Zeď by měla být dlouhá asi dva tisíce kilometrů. Navázat by měla už na stávající část „opevnění“, které už od 90. let stojí v Kalifornii. A také zde už jsou důsledky nepřirozené výstavby po několika letech patrné.

Postavená zábrana zkřížila klasické migrační stezky zdejších zvířat a podílela se na výrazném úbytku populace jaguárů, ocelotů a divokých koček. Důkazem, že zeď nevratně mění charakter krajiny, jsou i záplavy ve dvou blízkých mexických městech, které zavinila právě stavba bariéry, která zabránila dřívějšímu rozptýlení vody v oblasti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek