Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpovo tažení proti migrantům pokračuje. Novým návrhem by mohl vyhostit ty, kteří už v USA žijí

Trumpovo tažení proti migrantům pokračuje. Novým návrhem by mohl vyhostit ty, kteří už v USA žijí

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa dočasně zakázat vstup do USA obyvatelům sedmi muslimských zemí a pozastavit program na přijímání uprchlíků vyvolalo ve světě velké pozdvižení. Bílý dům si s kritikou patrně nedělá těžkou hlavu a připravuje další opatření k omezení imigrace. Svědčí o tom návrhy exekutivních výnosů, které získal deník Washington Post.  

Během předvolební kampaně Trump sliboval tvrdý postup vůči nelegálním imigrantům. Opatření, které připravuje jeho administrativa, ale vedle nelegálních přistěhovalců postihne i osoby, které pobývají na americké půdě legálně, jsou-li závislé na státních příspěvcích v nouzi.

Na státní pomoc nemají dle stávající právní úpravy takřka vůbec nárok ilegální přistěhovalci, osoby s povolením trvalého pobytu o ně prvních pět let pobytu v USA mohou požádat v omezené míře. 

V dekretu se píše, že programy státní pomoci mají tendenci čerpat hlavně přistěhovalci, kteří tím neúměrně zatěžují americký systém veřejných výdajů, a proto by měli být vyhoštěni. Deportace má postihnout zejména ty, kteří dostávají nějakou státní pomoc během prvních pěti let pobytu na území Spojených států.  

Ve stejném dokumentu se objevil také návrh na zamítání žádostí o pobyt žadatelům, u nichž úřady vyhodnotí vyšší riziko ocitnutí se na dávkách v hmotné nouzi. 

Podstatných změn by mohl dostát také systém udělování víz zahraničním pracovníkům. Trumpova administrativa připravuje výnos, který umožní zrušit pracovní povolení, která jdou proti „národnímu zájmu“ či přímo porušují americké imigrační zákony. 

„Nezákonné zaměstnávání přistěhovalců devastujícím způsobem dopadá na mzdy a pracovní místa amerických dělníků, zvláště těch s nižším vzděláním, mladistvých a také afroamerických a hispánských dělníků,“ obhajují autoři výnosu navrhované opatření.

Exekutivní výnos volá rovněž po častějších kontrolách společností, které zaměstnávají zahraniční pracovníky a úkoluje Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA k podávání hlášení o počtu pracovníků se zahraničním původem, kteří mají oprávnění pracovat v USA. 

Trumpova administrativa chce také omezit „porodní turistiku“. Tedy situaci, kdy se na území Spojených států rodí děti, jejichž rodiče nejsou američtí občané. Novorozeně se automaticky stává občanem USA, z čehož následně těží jeho rodiče. 

Zda výnosy vstoupí v platnost, zatím není jasné. Bílý dům odmítl autentičnost uniklých dokumentů komentovat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek