Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpovo uznání Jeruzaléma na Radě bezpečnosti: Panují obavy z násilí, Západní břeh čekají masivní protesty

Trumpovo uznání Jeruzaléma na Radě bezpečnosti: Panují obavy z násilí, Západní břeh čekají masivní protesty

V New Yorku se dnes mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN, aby reagovala na středeční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. O jednání požádalo několik zemí, které Trumpův postup považují za možnou záminku k násilným reakcím. Na Západním břehu Jordánu se čekají velké protesty a možné násilnosti poté, co hnutí Hamas ve čtvrtek vyzvalo k zahájení nového povstání proti Izraeli.

O svolání schůzky RB OSN požádalo osm zemí nesouhlasících s Trumpovým krokem: Británie, Francie, Itálie, Švédsko, Egypt, Senegal, Bolívie a Uruguay. Dá se očekávat, že na jednání patnáctičlenné rady zazní převážně kritická slova, neboť kromě od Izraele se k Trumpovu postupu staví většina zemí odmítavě či přinejmenším zdrženlivě. Rozhodnutí podle nich ohrožuje možnou budoucnost mírového procesu na Blízkém východě a přispívá ke zhoršení bezpečnostní situace.

Zástupci některých zemí tvrdí, že americký krok je právně neplatný, protože porušuje rezoluci rady z roku 1980.

Na palestinských územích i v některých arabských zemích se dnes očekávají velké protesty, kvůli nimž izraelská armáda posílí jednotky na Západním břehu Jordánu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek