Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův boj s imigrací 2.0: prezident dosáhl svého a už zase nepouští do USA muslimy

Trumpův boj s imigrací 2.0: prezident dosáhl svého a už zase nepouští do USA muslimy

Ve dvě hodiny v noci našeho času začala platit nová pravidla pro vstup do Spojených států. Ta stanovil dekret prezidenta Donalda Trumpa, jehož omezenou podobu povolil nejvyšší soud USA v pondělí, kdy zvrátil rozhodnutí nižší instance. Omezení se týkají žadatelů o vízum ze šesti převážně muslimských zemí a všech uprchlíků. A znovu čelí kritice a protestům.

Trump vydal dekret zakazující občanům některých států vstup do USA krátce po nástupu do funkce, dlouho však čelil odporu soudů, které pozastavily jeho platnost. Nyní prezidentově administrativě umožnil nejvyšší soud zakázat žadatelům o azyl na 120 dní vstup do USA.

Omezení se týká také turistů ze šesti převážně muslimských států. Podle nových pokynů musejí žadatelé o vízum z Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska prokázat, že mají ve Spojených státech příbuzné či obchodní zájmy.

Ani to však stoprocentně nezaručuje úspěch. V případě rodinných vazeb totiž záleží, o jak blízké příbuzné jde. Lidé, kteří v USA mají partnery, rodiče, děti nebo sourozence, mohou vízum dostat. Naopak smůlu budou mít ti, již by cestovali za prarodiči, vnoučaty, tetami a strýci, neteřemi a synovci nebo například tchýní a tchánem.

Vazby, které jsou podmínkou pro získání víza, navíc musí být prokazatelně skutečně. Nesmí vznikat jen za účelem splnit nařízení dekretu.

V klidu mohou být lidé, kteří již platné vízum pro vstup do USA mají. Těch se nová pravidla netýkají. Stejně tak se jim vyhnou občané dotčených zemí s pasem země, na kterou se dekret nevztahuje.

Příběh imigračního dekretu však zdaleka nekončí. Nejvyšší soud by o jeho definitivním osudu měl rozhodnout v říjnu. Pravidla se tak na podzim opět mohou změnit.