Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův národní bezpečnostní poradce rezignoval. Kvůli kontaktům s Rusy

Trumpův národní bezpečnostní poradce rezignoval. Kvůli kontaktům s Rusy

Vláda nového amerického prezidenta Donalda Trumpa má za sebou první rezignaci klíčového činitele. Národní bezpečnostní poradce Michael Flynn odstoupil po třech týdnech ve fiunkci kvůli podezřelým kontaktům s Rusy. Šéf Bílého domu mu přitom ještě několik hodin předtím projevil důvěru. Úřadujícím bezpečnostním poradcem bude Keith Kellogg, který stejně jako Flynn dosáhl v armádě generálské hodnosti, oznámil Bílý dům. 

Rezignaci předcházely zprávy o tom, že americké ministerstvo spravedlnosti v lednu upozornilo Trumpovu administrativu na to, že Flynn nemluvil pravdu o svých kontaktech s ruským velvyslancem ve Spojených státech a že by mohl být vydíratelný Rusy. "Neúmyslně jsem viceprezidentovi a dalším poskytl neúplné informace o svých telefonátech s ruským velvyslancem," přiznal nyní už bývalý národní bezpečností poradce ve svém rezignačním dopise. 
Flynn, který během předvolební kampaně Trumpa výrazně podporoval, ještě před prezidentskou inaugurací podle listu The Washington Post jednal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Agentura AP připomněla, že je nelegální, aby soukromé osoby mohly provádět diplomacii USA.

Flynn minulý týden nejdříve opakovaně popřel, že by s Kisljakem o sankcích jednal, což zopakoval i viceprezident Pence. Flynnův mluvčí ale později původně jasně odmítavé stanovisko zmírnil s tím, že Trumpův poradce si diskuzi o sankcích nevybavuje, ačkoli si nemůže být jistý, zda skutečně řeč na toto téma nepřišla.

Dnes pak agentura AP s odvoláním na své zdroje uvedla, že Flynn se Penceovi za kontroverznost kauzy omluvil. Zmíněný zdroj také řekl, že Pence ve svých prohlášeních spoléhal na informace, které mu Flynn poskytl.

Flynnovy kontakty s ruským velvyslancem vyvolaly pozornost i administrativy nyní již bývalého prezidenta Baracka Obamy, neboť se odehrály v době, kdy tajné služby dospěly k závěru, že Rusko se snažilo v Trumpův prospěch ovlivnit volby. Moskva nařčení ze zásahu do amerických voleb odmítla.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek