Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův protiimigrační dekret může rozpoutat novou vlnu otroctví, varují lidskoprávní organizace

Trumpův protiimigrační dekret může rozpoutat novou vlnu otroctví, varují lidskoprávní organizace

Větší kontrola nelegální migrace nebo rána na smeč pro obchodníky s bílým masem? Trumpův protiimigrační dekret si klade za cíl omezit nelegální přistěhovalectví. Lidskoprávní aktivisté ale varují, že nové nařízení spíše umožní ještě větší zneužívání zaměstnanců a rozvine novodobé otroctví.

Ve Spojených státech je podle listu The Guardian asi 8 milionů nelegálních přistěhovalců. V Nevadě tvoří tito lidé asi 10 % veškeré pracovní síly v zemi, v Kalifornii je to 9 %. Nejčastěji jsou zaměstnaní v zemědělství, na stavbách nebo v pohostinství. Jsou to klasická pracovní místa s nízkými mzdami, o které místní obyvatelé příliš nestojí.

Nová politika prezidenta Trumpa, která zahrnuje například stavbu zdi na hranici s Mexikem nebo deportace nelegálních migrantů, znamená pro současné přistěhovalce ještě větší ústup z veřejného života a nutnost většího skrývaní než dosud. Že dekret nelegální migraci zcela nevymýtí, je aktivistům za lidská práva jasné. Přístup do Spojených států se stane jen komplikovanějším a hrozba deportací se stane pro zaměstnance pomyslným bičem, před kterým se budou muset sklánět. A držet jej budou obchodníci s bílým masem i zaměstnavatelé.

Podle zprávy společnosti Verisk Maplecroft, která se zabývá monitorováním porušováním lidských práv, Trumpovo nařízení neřeší problém nelegální migrace, ale naopak umožní zavedení novodobého otroctví. Nelegální přistěhovalci, kteří se už nyní musí skrývat, budou ještě v pozornějším hledáčku úřadů. Toho jsou si vědomi jejich zaměstnavatele, kteří budou vědět, že takový zaměstnanec si většinou na nic nestěžuje, protože nemá komu.

„Trumpova politika je darem pro obchodníky s lidmi. Kriminalizace nelegálních přistěhovalců z nich dělá ideální cíle pro šikanu a novodobé otroctví. Trumpův dekret donutí imigranty, aby se ještě více stáhli do ilegality, kde bude mnoho z nich čelit nepřijatelným pracovním podmínkám,“ myslí si výkonný ředitel Národní aliance zahraničních zaměstnanců Saket Soni.

Podle výzkumů portálu Buzzfeed už nyní nelegální přistěhovalci čelí v USA četnému zneužívání, které zahrnuje týrání, hladovění, bití i znásilňování. „Hon na přistěhovalce povede k tomu, že lidé se budou pod pohrůžkou deportace bát oznamovat nepřijatelné pracovní podmínky. To ovlivní samozřejmě i americké zaměstnance, kteří nebudou moci spoléhat na podporu svých zahraničních kolegů, takže se nebudou moci dobře organizovat a špatné podmínky tak dopadnou na všechny,“ tvrdí lidsko-právní výzkumnice Sarah Mehtaová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek