Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův sen o mexické zdi narazil na nový problém: Ministerstvo na ni nemá peníze

Trumpův sen o mexické zdi narazil na nový problém:  Ministerstvo na ni nemá peníze

„Brzy začneme stavět zeď na naší jižní hranici,“ oznámil Donald Trump americkým zákonodárcům v prvním projevu před Kongresem. Se splněním hlavního předvolebního slibu to však americký prezident nebude mít jednoduché. Na stavbu mu chybí peníze. Někdejší hlasité úvahy o tom, že zeď zaplatí Mexiko, přitom dávno vzaly za své.

Trump chce začít budovat zeď co nejdříve a využít k tomu hodlá už existující fondy. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti, k němuž se prezident upíná, však může momentálně uvolnit jen 20 milionů dolarů (asi 500 milionů korun). Celý projekt přitom vyjde na miliardy.

O dokumentu, z něhož informace vycházejí, informovala agentura Reuters. Ministerstvo v něm tvrdí, že částka by dostačovala na vytvoření prototypu zdi, na stavbu samotnou však prezident musí získat další peníze jinde. A k tomu potřebuje přesvědčit Kongres.

Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan řekl, že s penězi na stavbu zdi počítá pro příští fiskální rok. Podle odhadu by se mělo jednat o částku mezi 12 a 15 miliardami dolarů (300 – 380 miliard korun).

Mnoho republikánů však už oznámilo, že bude hlasovat proti návrhu. Tvrdí, že Trump a jeho tým nekompenzují náklady na zeď dostatečnými výdajovými škrty.

Trump potvrdil, že Kongres o uvolnění peněz skutečně požádá. Zároveň chce tlačit na Mexiko, aby stavbu v budoucnu zaplatilo ze svých peněz, což ale dosud nebylo průchozí. Naopak to vyostřilo vztahy mezi oběma zeměmi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek