Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův twitter jako silná zbraň tajných služeb. Zahraniční agenti díky nim rozklíčují jeho zvyky

Trumpův twitter jako silná zbraň tajných služeb. Zahraniční agenti díky nim rozklíčují jeho zvyky

Donald Trump je neobvyklý prezident. Do Bílého domu s ním přišlo mnoho nových způsobů a v některých věcech je opravdovým průkopníkem. Například v komunikaci s občany. Ti už si zvykli, že prezident k nim promlouvá takřka denně, bez příkras a bez konzultací s odborníky prostřednictvím svého účtu na twitteru. Přílišná otevřenost a snaha vyjadřovat se impulsivně téměř ke všemu ale dává do rukou silnou zbraň zahraničním agentům, kteří se prostřednictvím analýz prezidentova online obsahu mohou mnoho dozvědět o jeho zvycích a preferencích.

Trump práci agentům celkem usnadňuje. U jiných amerických prezidentů museli zahraniční tajné služby zjišťovat podrobnosti o jejich životě většinou oklikou. Současná americká hlava státu je ale denně zásobuje cennými informacemi, které dostávají takřka na zlatém podnose.

Z na první pohled nevinných tweetů se dá totiž vyčíst, jaké pořady prezident sleduje i na jaké zpravodajství spoléhá, když chce sledovat aktuální dění. Dle dat a časů se dá také zjistit, kdy vstává, nebo chodí do postele i to, kdy je právě naštvaný. To jsou informace, ke kterým by se u minulých prezidentů dostávali agenti jen těžko, pokud by neměli vlastního informátora v Bílém domě.

720p 480p 360p 240p
Trumpovy přešlapy

O tom, co Trump zveřejňuje na sociálních sítích a zda je to vhodné, se mluví už od dob prezidentské kampaně. S nástupem miliardáře do významné funkce začalo být ještě více nasnadě, zda by nebylo dobré tento způsob komunikace prezidenta nějak omezit, protože se dostává do kontaktu i s tajnými informacemi, jejichž vyzrazení by mohlo vyvolat ohrožení státu. Trump publikuje většinu obsahu totiž zřejmě skutečně spontánně bez jakékoli porady s diplomaty nebo poradci.

Nada Bakosová, bývalá analytička pro CIA pro The Washington Post potvrzuje, že chování Trumpa je skutečně bezprecedentní. Za svoji kariéru, kdy i ona analyzovala chování světových lídrů, nezažila případ, kdy by se o vedoucí postavě některého státu dalo zjistit tolik podrobností pouhým pozorováním toho, co denně vypouští do veřejného prostoru. Tajné služby tak mohou zjistit, jaké jídlo nebo filmy má prezident rád, i co ho dokáže rozzuřit. Takové podrobnosti podle Bakosové pak mohou diplomaté snadno využít pro přípravu jednání se sledovaným politikem, při kterém chtějí uspět.

Přestože některé snahy o omezení publikování Trumpa na twitteru už se uskutečnily, prezident prý stále trvá na tom, aby mu tento prostředek přímé komunikace s občany zůstal. Možná mu ale nedochází, že tak nekomunikuje pouze se „svými“ Američany, ale také s těmi, kteří z jeho tweetů vyčtou to, co potřebují.