Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův velký projev byl plný nepravd. Víme, v jakých tématech prezident USA mlžil

Trumpův velký projev byl plný nepravd. Víme, v jakých tématech prezident USA mlžil

Agentura AP ověřovala pravdivost výroků amerického prezidenta Donalda Trumpa z jeho úterní Zprávy o stavu Unie. Zatímco v některých případech se prezident držel faktů, v řadě momentů byla jeho tvrzení zavádějící či přímo nepravdivá. 

Trump: „První pilíř našeho imigračního plánu velkoryse nabízí cestu k občanství pro 1,8 milionu imigrantů bez potřebných dokladů, které sem jako děti přivedli rodiče. Tedy téměř trojnásobnému počtu lidí, než (nabídla) předchozí vláda.“

Verdikt: Není to tak. Obamova vláda prosazovala legalizaci pobytu více přistěhovalců, ale Kongres a soudy jí to překazily. Návrh zákona, který v roce 2013 prošel Senátem, ale neuspěl ve Sněmovně reprezentantů, by podle odhadů Kongresu zajistil doklady zhruba osmi milionům lidí. Další Obamův plán z roku 2014, který by podle nevládní organizace MPI pomohl legalizovat pobyt čtyřem milionům lidí, zablokoval soud.

Trump: „V současném nefungujícím systému může jediný imigrant přivést (do USA) prakticky neomezené množství svých vzdálených příbuzných.“

Verdikt: Neděje se to, protože čekací doba je příliš dlouhá, někdy až 20 let. Američtí občané v současnosti nemusí čekat, aby si přivedli zákonné partnery, děti do 21 let či rodiče. Ale lidé s občanstvím musí žádat o (přivedení) dalších příbuzných, včetně dospělých potomků.

Trump: „Ukončili jsme válku o americkou energii, ukončili jsme válku o krásné čisté uhlí.“

Verdikt: Uhlí není čisté. Podle ministerstva energetiky pochází 83 procent látek, jimiž elektrárny významně znečišťují vzduch - oxid siřičitý, oxid uhličitý, toxická rtuť a nebezpečné částice v sazích - z uhlí, ačkoli se z uhlí vyrábí pouze 43 procent energie.

Trump: „Po letech a letech, kdy mzdy stagnovaly, jsme konečně svědky růstu mezd.“

Verdikt: Ve skutečnosti nerostou o nic rychleji než rostly dříve. Průměrná hodinová mzda vzrostla loni o 2,5 procenta, což je o něco méně než růst 2,9 procenta zaznamenaný v roce 2016.

Trump: „Změny v imigrační politice, včetně zvýšení bezpečnosti hranic, nám rovněž pomohou reagovat na hrozivou krizi se závislostí na opiátech a drogách.“

Verdikt: Drogy přicházející přes hranici jsou jen částí problému přispívajícího k americké opiátové krizi. Podle úřadů bylo 40 procent úmrtí na opiáty v roce 2016 spojeno s léky na předpis vyráběnými farmaceutickými firmami. Heroin, který proudí do USA z Mexika, je zásadní problém, ale drogy dovážené z jiných zemí ne vždy putují přes pozemní hranici.

Trump: „Zavedli jsme největší daňové úlevy a reformu v americké historii.“

Verdikt: Prosincová daňová reforma není tak velká, jako ta zavedená prezidentem Ronaldem Reaganem na počátku 80. let, daňové škrty po druhé světové válce a nejméně několik dalších. Podle jedné z analýz nevládních organizací je Trumpova reforma, která snížila firemní daně z 35 na 21 procent, až osmou největší od roku 1918.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek