Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův zákaz odmítl i odvolací soud. Obyvatelé sedmi muslimských států můžou dál do USA

Trumpův zákaz odmítl i odvolací soud. Obyvatelé sedmi muslimských států můžou dál do USA

Americký odvolací soud rozhodl, že pozastavení platnosti kontroverzního dekretu o migraci prezidenta Donalda Trumpa platí. Obyvatelé sedmi muslimských zemí, kteří měli po jeden týden zákaz vstoupit do USA, tak mohou i nadále přijíždět zpátky do Spojených států.  

Trojice soudců rozhodla, že státy Washington a Minnesota měly právo pozastavit prezidentské rozhodnutí. Ministerstvo spravedlnosti tvrdilo, že neměly. Soudci se vládních advokátů ptali například na to, jestli mají nějaké důkazy o spojení států ze seznamu s teroristy. Ministerstvo argumentovalo tím, že Trump jednal ve jménu zajištění americké bezpečnosti. Právní zástupce státu Washington naopak tvrdil, že jde o náboženskou diskriminaci. 

Trump už se k rozhodnutí vyjádřil na svém twittorovém účtu, kde potvrdil, že chce žalobu proti dekretu dostat až k nejvyššímu soudu.

 

Nejvyšší soud má podle ústavy devět členů, ale po loňské smrti soudce Antonina Scalii je pouze osmičlenný. Čtyři jeho členové zastávají liberální stanoviska, ostatní čtyři jsou konzervativci. 

Trump už minulý týden jmenoval jako devátého soudce konzervativně orientovaného Neila Gorsucha. Podle televize CNN se ale do doby, kdy soud může začít projednávat sporné imigrační nařízení, Gorsuch své funkce nestačí ujmout. Podle The Washington Post bude pro Trumpa v každém případě obtížné získat nejvyšší soud na svou stranu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek