Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův zákaz zvýšil neziskovce příjmy. Za víkend dostala přes 600 milionů

Trumpův zákaz zvýšil neziskovce příjmy. Za víkend dostala přes 600 milionů

Prezidentství Donalda Trumpa a jeho nařízení ohledně imigrantů má efekt i na podporu neziskových organizací. Americká unie občanských práv (ACLU) obdržela za jediný víkend šestinásobně větší příspěvek, než obvykle dostávala za rok. Celkem jí lidé poslali zhruba 623 milionů korun.

Běžná částka, kterou ACLU obvykle vybere, se v přepočtu pohybuje kolem sta milionů korun ročně. Nyní si přilepšila za jediný víkend téměř o půl miliardy korun.

Za náhlou solidaritou amerických občanů není nikdo jiný než nový prezident USA Donald Trump. Příspěvky přišly poté, co k tomu vyzvaly osobnosti ze Sillicon Valley a celebrity z filmového a hudebního průmyslu. Ty tak učinily v návaznosti na žalobu, kterou ACLU podala ohledně Trumpova migračního výnosu.

„Dostali Trumpa k soudu. Pojďme se za ně postavit,“ prohlásil například investor Chris Sacca, který osobně organizaci poslal v přepočtu téměř čtyři miliony korun. K výzvě se přidali také herci Rosie O'Donnellová, Judd Apatow nebo zpěvačka Sia. Celkem do nedělní půlnoci přispělo více než 356 tisíc Američanů.

Víkend nebyl pro ACLU vydařený jen po finanční stránce. Uspěla i se zmíněnou žalobou na prezidenta. Newyorská soudkyně Ann Donnellyová na jejím základě dočasně zakázala vyhošťování cizinců a ochránila před výkonem Trumpova příkazu stovky lidí, které úřady většinou zadržely na letištích s platnými americkými vízy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek