Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův život na vysoké noze. Za cestování jeho rodiny zaplatí poplatníci stamiliony dolarů

Trumpův život na vysoké noze. Za cestování jeho rodiny zaplatí poplatníci stamiliony dolarů

Do Bílého domu před měsícem nastoupil miliardář, který je spolu s dalšími členy jeho rodiny zvyklý na luxus a drahé cestování. Při každém takovém výjezdu však musí Trumpa i jeho rodinu hlídat agenti, kteří musí zajistit jejich bezpečnost, ať jsou kdekoliv. Nadstandartní životní styl plný cestování však znamená i nadstandartní finanční náklady, které jdou výrazně nad rámec toho, kolik bylo vynakládáno za minulých amerických prezidentů. V průběhu čtyřletého období by se podle The Washington Post mohly počítat ve stovkách milionů dolarů. 

Třetí pátek po sobě odjel Donald Trump doprovázený armádou osobních agentů na pracovní víkendový pobyt do luxusního sídla Mar-a-Lago Clubu v Palm Beach na Floridě, který v roce 1995 Trump předělal podle svého a nyní ho nazývá „zimní Bílý dům“. Tajné služby však musí zároveň hlídat i další členy rodiny nového amerického prezidenta. Na starost mají i syny Erica a Dona, kteří se v sobotu zúčastní slavnostního otevření golfového rezortu Trumpovy značky v dubajském „Beverly Hills". Mezitím však musí newyorská policie strážit ještě jeho manželku Melanii a syna Barrona v Trump Tower na Manhattanu.

Podle Washington Post stály tři víkendy v plážovém rezortu Mar-a-Lago americkou státní kasu zhruba 10 milion dolarů, které zahrnují především náklady spojené s přesunem a zajištění bezpečnosti Trumpa a celého prezidentského týmu včetně peněz na posílení pobřežní stráže. Pobyt v luxusním sídle na Floridě však stojí nemalé peníze i Palm Beach County, které po Washingtonu požaduje, aby náklady uhradil. Posílení bezpečnosti a dopravní problémy, které je potřeba během Trumpovy návštěvy řešit, totiž stojí desítky tisíc dolarů denně.  

Trumpovy výlety očekává i městečko Bedminster v New Jersey, kde sídlí jeden z dalších prezidentových golfových rezortů. „Bedminster je malá obec s malou policií a malým rozpočtem. Chceme přivítat prezidenta Trumpa s otevřenou náručí, ale nechceme kvůli těmto návštěvám nepřiměřeně zatěžovat naše daňové poplatníky,“ napsal starosta Steven Parker v dopise, kde žádá o federální peníze, které by pokryly náklady na zajištění bezpečnost Trumpa a jeho doprovodu.

Podobně je na tom také New York, který podle odhadů policie vynakládá na zajištění bezpečnosti Trump Tower 500 tisíc dolarů denně. Za rok by se tak náklady mohly vyšplhat až na 183 milionů dolarů. Pro Trumpa to je dokonce velmi výhodný byznys, díky kterému mu část státních peněz teče do vlastní kapsy. Ministerstvo obrany a tajné služby se podle Washington Post pokoušely pronajmout si v Trump Tower prostory, které by mohly během služby využívat. Cena pronájmu jednoho patra však stojí 1,5 milionu dolarů ročně.

Stejně jako Donald Trump mají cestování do zahraničí v oblibě i jeho děti. Při nedávné pracovní cestě syna Erica do Uruguaye zaplatily pracovníci tajných služeb účty za hotelové pokoje ve výši 100 tisíc dolarů. Za doprovodu ochranky byl Eric během února také v Dominikánské republice, tento víkend stráví s bratrem v Dubaji a koncem měsíce poletí do Vancouveru, kde je čeká slavností otevření dalšího mrakodrapu značky Trump.

Kromě velkých nákladů, které částečně platí američtí daňoví poplatníci, však životní styl Trumpovy rodiny znamená i logistické problémy. Nejvíce na něj doplácí americké tajné služby a pracovníci prezidentovy ochranky, kteří mají členy prezidentovy rodiny hlídat. I bývalý člen Obamovy ochranky, který pracoval pro tajné služby 14 let, Jonathan Wackrow považuje úkol agentů chránících Trumppovu rodinu za velmi složitý. Zajistit bezpečnost rodinných členů ve Washingtonu, New Yorku a zároveň na Floridě a při tom je doprovázet na zahraničních cestách na třech různých kontinentech je podle jeho slov „logistická noční můra“.

Rodiny amerických prezidentů jsou ve Spojených státech chráněni stejně jako prezident bez ohledu na náklady nebo cíl destinace po desetiletí. A každá administrativa pro tajné služby znamená nové provozní problémy, kdy se musí přizpůsobit různým návykům. Prezident George W. Bush například trávil hodně času na svém ranči v Texasu, Obama zase rád navštěvoval rodnou Havaj. Podle Judicial Watch se Obamovy cestovní výdaje za osm let jeho prezidentování odhadují na 97 milionů dolarů. Trumpova administrativa je však po prvních čtyřech týdnech na dobré cestě, aby se jeho náklady pohybovaly ve stamilionech dolarů jen za první období.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek