Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trůnu se nevzdám! Buckhinghamský palác vyvrací zvěsti o abdikaci britské královny

Trůnu se nevzdám! Buckhinghamský palác vyvrací zvěsti o abdikaci britské královny

Zvěsti o připravované rezignaci britské královny nejsou pravdivé. Alžbeta II. odmítla, že by plánovala vzdát se trůnu ve prospěch jejího syna, prince Charlese. Zůstává odhodlána plnit svoje povinnosti vůči národu.

Zprávy o případném odchodu královny přinesl před týdnem list Daily Mirror s odvoláním na zdroje blízké dvoru. Podle nich měla začít příprava dokumentů týkajících se předání trůnu následníkovi, osmašedesátiletému princi Charlesovi. Abdikace měla přijít za čtyři roky.

Zdroje z Buckinghamského paláce však nyní pro Sunday Times informace vyvrátily. Tři lidé prohlásili, že královna nepožádá o tzv. Regency Act, který jí umožnil převést povinnosti na dědice trůnu. Panovnice hodlá sloužit zemi po celý svůj život přesně tak, jak to slíbila v den svých 21. narozenin.

„Dokud bude zdravá, tak bez ohledu na její věk, tu možnost nevidím jako reálnou. Ostatní členové rodiny mohou jen dělat více,“ praví zdroj. Alžběta II. už nyní nejezdí například na zahraniční návštěvy do zámoří. Ty místo 91leté královny provádějí v jejím jménu další zástupci královské rodiny.

Ve státních záležitostech se ale angažuje. Z veřejného života se naopak stáhl její o pět let starší manžel, princ Philip. Své rozhodnutí oznámil na počátku května.

Alžběta II. se mezi Brity těší velké popularitě. Na trůn nastoupila v roce 1952 po svém otci, králi Jiřím VI. Délkou panování už překonala královnu Viktorii. Její syn 68letý Charles by byl při převzetí funkce nejstarším korunovaným králem v historii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek