Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tudy vstupují teroristé do Evropy. V Neapoli se dělají i falešné pasy, které může koupit Islámský stát

Neapolská mafie hraje klíčovou roli při organizování světového terorismu. Po odhalení, že lidé spjatí s organizací Camorra dodávali zbraně takzvanému Islámskému státu, teď vychází najevo, že Itálie je také centrem obchodu s falešnými pasy. Na ty pak můžou útočníci bez potíží cestovat po Evropě.

Říká se tomu deep web. Skrytá síť, na kterou obyčejný uživatel nezabrouzdá. Asi nejvíc ji vystihuje pojem internetové podsvětí. Stránky, které sice existují, ale obyčejně se k nim dostanete jen na heslo. Vyhledávače je ve výsledcích nezobrazují.

Zato tajné služby států se je snaží důsledně monitorovat. Právě tady se běžně organizuje závažná kriminalita. Italská zpravodajská služba AISE právě v těchto končinách odhalila reklamu na neapolskou společnost, která disponuje sofistikovaným zařízením na výrobu falešných biometrických pasů. S nimi se lidé můžou pohybovat nejen na evropské pevnině, ale také v Británii. Firma je dokonce dokáže zaregistrovat i do systémů státní správy.

Na případu pracují stejní odborníci, kteří vyšetřují i neapolský pár, jenž měl dodávat zbraně Islámskému státu. Tým vyšetřovatelů tuto dvojici sledoval šest let a domnívá se, že můžou být napojení právě na zmíněnou firmu zprostředkovávající pasy. Část dokladů přitom nyní zřejmě obíhá ve Velké Británii.

Vyšetřovatelé se zároveň obávají, že vcelku transparentní systém pro prodej dokumentů může být prostředkem k získání informací o tom, co státní orgány sledují a jakým způsobem to dělají.

Na oblibu Neapole mezi teroristy upozornily i německé zpravodajské služby, které se podílejí na vyšetřování zadržené dvojice. Podle jejich zpráv měl například Anis Amri, útočník z berlínských vánočních trhů, prohlašovat, že Kalašnikov sežene v italském městě kdokoli bez problémů.

„Neapol byla po mnoho let centrální logistickou základnou pro Blízký východ. Camorra je také aktivní ve světě džihádistů, kteří přes Neapol přecházejí. To město se pro takový typ činnost hodí. Kontakty mezi klany Camorry a teroristy probíhaly již v minulosti,“ citoval web Daily Beast žalobce Franca Robertiho.

Naposledy v úterý zdrželi v Ženevě skupinu osmi ilegálních migrantů z Afriky, kteří přišli do Evropy přes Itálii. Falešné dokumenty si obstarali právě v Neapoli a měli s nimi namířeno do Barcelony. Kromě pasů si sehnali i autenticky vypadající povolení k pobytu a další dokumenty, které potřebovali pro vstup do země.

O spolupráci italského podsvětí s teroristy mluvil už dříve například nigerijský gang, který nedaleko Neapole zatkli kvůli obchodu s drogami. Loni v březnu pak policie zadržela Iráčana, který zprostředkovával dokumenty džihádistům v Berlíně a Paříži.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek