Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tunisko odmítlo základnu NATO na svém území, EU mu proto nechce poslat peníze na armádu

Tunisko odmítlo základnu NATO na svém území, EU mu proto nechce poslat peníze na armádu

Tunisko znovu odmítlo žádost o vybudování základny Severoatlantické aliance na svém území, Evropská unie mu proto nechce poslat peníze na armádu. Podle úterní zprávy rozhlasové stanice RFI to řekl tuniský ministr obrany Abdelkarim Zbidi.

Zbidi v parlamentním výboru pro bezpečnost a obranu prohlásil, že NATO žádalo o zřízení své vojenské základny v provincii Gábes na jihozápadě země. EU podle něj odmítá dát tuniské armádě tři miliony eur (76 milionů Kč), pokud na návrh nekývne.

Základna má sloužit sběru a vyhodnocování informací pro koordinaci, plánování a řízení operací na souši, na moři i ve vesmíru. Jejím deklarovaným cílem je boj proti nezákonnému přeshraničnímu obchodu, terorismu, nelegální migraci a drogám. Tunisko ale podle Zbidiho nechce přítomnost zahraničních vojáků na této základně.

Spojené státy žádaly Tunisko o povolení k výstavbě základny i v minulosti. V roce 2016 Tunisko popřelo, že Washington již na jeho území základnu má. Tunisko oficiálně uvádí, že hostí přibližně 70 zahraničních vojáků, a to pouze pro účely výcviku vlastní armády.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek