Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turci dál ostřelují syrský Afrín. Podpora Kurdů z vás udělá legitimní terč, varují Damašek

Turci dál ostřelují syrský Afrín. Podpora Kurdů z vás udělá legitimní terč, varují Damašek

Turecko v noci na dnešek opět ostřelovalo oblast Afrín na severu Sýrie, kde turečtí vojáci už měsíc vedou ofenzivu proti kurdské milici. Uvedla to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Mluvčí tureckého prezidenta podle agentury Reuters varoval Damašek, že další případné pokusy syrských provládních jednotek vstoupit do Afrínu na pomoc Kurdům budou mít vážné důsledky.

Konvoj 40 až 50 aut se spojenci syrského režimu se do Afrínu pokusil vstoupit v úterý, ale stáhl se poté, co jej turecké jednotky začaly ostřelovat, uvedl dnes mluvčí prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podle něj byl tento krok syrských jednotek "trochu představením a trochu propagandou".

Jakákoli iniciativa na podporu kurdských milic YPG bude podle něj nicméně znamenat, že syrské jednotky "straní teroristické organizaci, a stanou se tak pro (Turecko) legitimním terčem". Erdoganův mluvčí dodal, že Turecko je odhodláno pokračovat v ofenzivě s cílem vyčistit oblast od kurdských bojovníků.

Ankara považuje YPG za teroristickou organizaci napojenou na Stranu kurdských pracujících (PKK), která od roku 1984 vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán v Turecku. Milice YPG tvrdí, že s PKK nespolupracuje.

Organizace SOHR dnes uvedla, že turecká ofenziva pokračovala v noci na dnešek a jejím terčem se stalo i město Afrín, které mají pod kontrolou Kurdové. Erdogan už v úterý uvedl, že turecká armáda v nejbližších dnech město Afrín obsadí.

Situace v severní a severozápadní Sýrii je velmi komplikovaná, jelikož v regionu působí různí regionální a mezinárodní hráči, včetně Spojených států.

Sýrie: ohniska konfliktuSýrie: ohniska konfliktuautor: Info.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek