Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turci zadrželi Rusku kvůli atentátu na velvyslance. Je to prý prostitutka, která si psala s vrahem

Turci zadrželi Rusku kvůli atentátu na velvyslance. Je to prý prostitutka, která si psala s vrahem

Turecké úřady zadržely v Ankaře ruskou občanku kvůli kontaktům s mužem, který loni v prosinci zastřelil ruského velvyslance Andreje Karlova. Informovala o tom turecká média. Ruská agentura TASS uvedla, že ruské velvyslanectví požádalo Ankaru o bližší informace.

Třiatřicetiletá žena, kterou turecká média jmenují jako Jekatěrinu B., loni v listopadu údajně s vrahem velvyslance měla kontakty prostřednictvím aplikace WhatsApp. Podle tureckého deníku Hürriyet žena pracovala jako prostitutka v pětihvězdičkovém hotelu v Ankaře.

Karlova loni 19. prosince zastřelil na vernisáži v ankarské galerii turecký policista Mevlüt Mert Altintaş (22), který byl v té době postaven mimo službu. Při výstřelu křičel „Nezapomeňte na Aleppo, nezapomeňte na Sýrii!“ a „Alláhu akbar! (Bůh je veliký!).“ Bezprostředně poté ho turecká policie zastřelila.

K vraždě se posléze přihlásila syrská teroristická organizace Armáda dobytí (Džajš al-Fatah). Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nicméně vraždu přiřkl hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena, které turecká vláda dlouhodobě pronásleduje a viní je i z loňského pokusu o státní převrat v Turecku. Gülen, který žije v USA, pokus o puč i vraždu ruského velvyslance odsoudil. Po zadržení ruské občanky jsou nyní kvůli vraždě velvyslance Karlova ve vězení tři podezřelí, uvedla agentura DPA.