Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecká armáda zahájila obléhání Afrínu. Kurdové to popírají

Turecká armáda zahájila obléhání Afrínu. Kurdové to popírají

Turecká armáda a spojenecké oddíly zahájily obléhání severosyrského města Afrín, oznámila dnes turecká armáda, která od ledna bojuje na severu Sýrie proti tamním Kurdům. Turecko rovněž tvrdí, že Afrín je obklíčen, což ale popřely kurdské milice YPG, proti nimž turecká armáda bojuje. Podle turecké vlády je nyní pod kontrolou turecké armády více než polovina oblasti.

Už minulý týden turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že je město Afrín obklíčeno, i tehdy to však milice YPG popřely. Podle Erdogana se turecké jednotky blíží centru města.

Armáda ve svém dnešním prohlášení uvedla, že v pondělí začalo obléhání města.

YPG tvrdí, že Turecko bombarduje všechny silnice vedoucí k Afrínu a že tvrzení o obklíčení města je propaganda. Přiblížit se k městu je podle YPG kvůli bombám nemožné.

Oblast Afrín spadá územně do syrské provincie Halab (Aleppo). Leží u turecké hranice a je domovem více než 170 000 lidí. V jejím stejnojmenném středisku žije přes 36.000 lidí.

S přibližující se tureckou armádou začaly z Afrínu prchat civilisté, kteří směřují do oblastí pod kontrolou syrské vlády.

Turecko operaci zahájilo s cílem vytlačit YPG z blízkosti své hranice. Považuje tyto milice za součást turecké Strany kurdských pracujících (PKK), řazené k teroristickým organizacím.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes řekl, že Turecko zabezpečí také město Manbidž, které leží východně od Afrínu. V tomto případě by mohla turecká armáda narazit na americké vojáky, kteří jsou v oblasti a podporují odtud YPG. Spojené státy považují kurdské milice za spojence v boji proti organizaci Islámský stát (IS).

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek