Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecká ofenziva proti Kurdům v Sýrii neutichá. Ankara ujišťuje: je to akce na pár dní

Turecká ofenziva proti Kurdům v Sýrii neutichá. Ankara ujišťuje: je to akce na pár dní

Tři dny trvající vojenská operace Olivová ratolest, kterou Turecko zahájilo v severosyrském regionu Afrín ovládaném Kurdy, bude brzy u konce. S odkazem na sdělení Ankary o tom informovala agentura Reuters. Turecko začalo ostřelovat Afrín ze svého území v pátek, v sobotu zahájilo bombardování regionu a v neděli začala operace pozemních sil. Jde o otevření nové fronty v syrské občanské válce.

Turecký vicepremiér Mehmet Şimşek, který dohlíží na hospodaření vlády, dnes turecké investory ujišťoval, že vojenská operace bude krátká a nebude mít na ně znatelný negativní dopad. "Naši investoři by měli zůstat v klidu. Operace bude krátká, sníží teroristickou hrozbu pro Turecko a její dopad na investory bude minimální," uvedl Şimşek.

Turecká armáda oznámila, že se jí od soboty podařilo vytlačit bojovníky syrské kurdské milice YPG, která je ozbrojenou složkou syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), z většiny Afrínu. Spojené státy, které jsou spojencem syrských Kurdů, a Francie mezitím vyzvaly Ankaru ke zdrženlivosti. O situaci by dnes měla jednat Rada bezpečnosti OSN.

Mluvčí YPG Birusk Hasaka uvedl, že boje mezi Kurdy a tureckými silami a jejich povstaleckými spojenci pokračují i dnes. Podle něj Turecko při ostřelování Afrínu zasáhlo několik oblastí ovládaných civilisty.

PREZIDENTSKÉ VOLBY: VŠE PODSTATNÉ PŘED DRUHÝM KOLEM ZDE >>>

Ankara považuje YPG za teroristickou organizaci s vazbami na kurdské separatisty v Turecku. Podporu Kurdů ze strany Spojených států tak Turecko vnímá velmi negativně. Washington, který byl v loňských bojích proti radikálům z Islámského státu (IS) hlavním spojencem arabsko-kurdské koalice, jejíž součástí je mimo jiné i YPG, v neděli oznámil, že je situací v severní Sýrii velmi znepokojen.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se zavázal, že YPG vytlačí z Afrínu a následně že turecké síly proti kurdským milicím zakročí v Manbidži, který leží dále na východ.

Podle agentury Reuters může toto otevření nové fronty v občanské válce v Sýrii konflikt prodloužit a zároveň proti sobě postavit Turecko a Spojené státy, které Kurdy podporují. Islámský stát totiž loni přišel o značnou část území, které kontroloval v Iráku i v Sýrii, a přestože v regionu nadále podniká útoky, teritoriálně už není tak významným hráčem.

Ostřelování Afrínu podle kameramana Reuters pokračovalo i dnes v brzkých ranních hodinách. Turecká agentura Dogan uvedla, že bylo zničeno několik cílů YPG.

V neděli podle Ankary turecká armáda spolu se svými spojenci z povstalecké Svobodné syrské armády (FSA) získala kontrolu nad kurdskou vesnicí na hranici a začala na místě likvidovat nášlapné miny. Milice YPG naopak uvedla, že turecké síly z regionu vytlačila.