Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecko odmítá vydat německého novináře. „Dokud budu u moci, ven se nedostane,“ hrozí Erdogan

Turecko odmítá vydat německého novináře. „Dokud budu u moci, ven se nedostane,“ hrozí Erdogan

Novinář deníku Die Welt a hlasitý kritik režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Deniz Yücel je už několik týdnů v turecké vazbě. K jeho propuštění před časem vyzvala i německá kancléřka Angela Merkelová, podle posledního prohlášení tureckého prezidenta se ale Ankara k něčemu takovému rozhodně nechystá. Jak Erdogan sám řekl tamní televizní stanici, třiačtyřicetiletý žurnalista s německým a tureckým občanstvím nebude vydán do Německa, dokud on bude u moci. 

Turecko naplno otevírá další frontu ve sporech se západoevropskými diplomaty. Prezident Erdogan nejenže rázně zmrazil veškeré příznivé vyhlídky v případu zadržovaného novináře, ale spolu s tím poslal jasný vzkaz i všem dalším Němcům: Dokud bude prezidentem, zadržené „nepohodlné“ občany spolkové republiky prostě Ankara nevydá. „Pokud se někdo z nich dostane do našich rukou, dostane se jim stejného zacházení,“ prohlásil včera Erdogan.

Turecké úřady zatkly Denize Yücela v únoru kvůli podezření z podpory teroristické organizace a zneužití dat. Postup Turecka kritizují němečtí politici i média, podle kterých jde o pokus umlčet novináře, který se nebál psát kriticky o režimu Erdogana. Za novináře se postavila i německá kancléřka Angela Merkelová, která držení Denize Yücela považuje za „zklamání“.

Erdogan také navrhl, že bude výjimečný stav, který v zemi platí od neúspěšného puče z loňského léta, znovu prodloužen. Právě díky tomu může Turecko držet podezřelé z terorismu ve vazbě až dva týdny jen na základě rozhodnutí policie. Nařčením z terorismu tamní úřady účelově operují hlavně ve vztahu ke kurdské menšině, jejíž aktivity jsou Ankaře trnem v oku.

Yücel je po rozhodnutí soudu nyní ve vyšetřovací vazbě, ve které může být podle listu Die Welt až pět let.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek