Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecko se postavilo za svého spojence. Rozmístí vojáky na základně v Kataru

Turecko se postavilo za svého spojence. Rozmístí vojáky na základně v Kataru

Turecko ve středu učinilo gesto, kterým dalo jasně najevo, že v diplomatické krizi stojí za Katarem. Parlament schválil zákon, který dovoluje rozmístit vojáky na turecké základně v Kataru a spolupracovat na výcviku četnictva v této zemi, informovala televize Al-Džazíra.

Pro návrh zákona hlasovalo 240 poslanců, převážně z vládní Strany spravedlnosti a rozvoje prezidenta Erdogana a nacionalistů z MHP. Turecko tím dalo najevo, že v probíhající diplomatické krizi mezi Katarem a několika arabskými státy v čele se Saúdskou Arábií, stojí za svým spojencem Katarem.

Turecko má na území Kataru vojenskou základnu od roku 2014. Podle tureckých médií se na ní v roce 2015 nacházelo 150 tureckých vojáků. Turecký velvyslanec v Kataru Ahmet Demirok v roce 2015 v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že by se jejich počet měl navýšit na 3000 primárně kvůli společným cvičením.

Nebezpečné napětí na Blízkém východě vypuklo v pondělí, kdy šest arabských států v čele se Saúdskou Arábií přerušilo diplomatické vztahy s Katarem, který obvinily z podpory terorismu a destabilizace bezpečnosti v regionu. Toho se podle nich Katar dopouští prostřednictvím své satelitní televize Al-Džazíra, která vysílá v několika jazycích do celého světa. Rijád jako první zavřel kanceláře této stanice a odebral jí příslušnou licenci. Katarské ministerstvo zahraničí si v první reakci stěžovalo, že čelí nepřátelské kampani, která je založena na lžích a vykonstruovaných zprávách.

Souběžně arabské země přerušily všechny svoje dopravní spoje s Katarem a rovněž uzavřely svá letiště, přístavy a pozemní cesty pro katarské linky. Společnost Qatar Airways oznámila, že odložila na neurčito lety do těchto států.

Tlak na Katar už dříve odsoudil turecký prezident Recep Erdogan, podle něhož sankce ani izolace země řešením. Turecký prezident zároveň zdůraznil, že Ankara udělá všechno pro to, aby pomohla krizi urovnat.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek