Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecko vyšetřuje novou spolupředsedkyni prokurdské opozice. Čelí obvinění z propagace terorismu

Turecko vyšetřuje novou spolupředsedkyni prokurdské opozice. Čelí obvinění z propagace terorismu

Novou spolupředsedkyni prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) Pervin Buldanovou, která v čele strany nahradila předloni uvězněného spolupředsedu Selahattina Demirtaşe, vyšetřují turecké úřady. Političku prokuratura podezírá z propagace terorismu. 

Buldanová se dostala do problémů s úřady kvůli svému nedělnímu projevu na stranickém kongresu, kde byla spolu se Sezaiem Temellim zvolena do čela nejsilnější politické formace hájící zájmy tureckých Kurdů. Prokuratura podle AP prověřuje mimo jiné to, zda svými prohlášeními neporušila zákony trestající vzpouru či její podněcování. Spolu s Buldanovou je vyšetřován i poslanec strany Sirri Süreyya Önder.

Vedení HDP kritizuje současnou vojenskou operaci turecké armády proti kurdským milicím v severosyrské oblasti Afrín. Cílem ofenzivy je zničit kurdské milice YPG, které Ankara považuje za teroristy napojené na separatisty ze Strany kurdských pracujících (PKK). Ti vedou v jihovýchodním Turecku už přes 30 let ozbrojený boj za autonomní Kurdistán.

Bývalé vedení HDP upadlo v nemilost tureckých úřadů právě kvůli údajným kontaktům s radikály či schvalování jejich činů. Zatímco Demirtaş je ve vazbě od listopadu 2016 kvůli obvinění z vedení teroristické organizace a dalších zločinů a prokuratura pro něj žádá 142 let vězení, na bývalou spolupředsedkyni Serpil Kemalbayovou byl vydán zatykač kvůli její kritice ofenzivy v Afrínu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek