Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tvář londýnského teroru. Nové fotky ukazují útočníka a jeho smrt

Tvář londýnského teroru. Nové fotky ukazují útočníka a jeho smrt

Na veřejnost se dostala vůbec první oficiálná fotografie Chalída Masúda – muže, který má na svědomí středeční teroristický útok v Londýně a smrt čtyř lidí. Přes čtyři desítky dalších zranil, když do nich najížděl na Westminsterském mostě a u budovy parlamentu autem. Tam ho později policisté postřelili a krátce na to zemřel. Snímek zveřejnil Scotland Yard v rámci vyšetřování. Další nové fotografie zachycují právě zásah proti teroristovi, podívejte se na ně ve fotogalerii.

52letý Brit Chalíd Masúd se narodil jako Adrian Russell, vystupoval i pod jinými identitami. K islámu konvertoval později, údajně ve vězení, a změnil si naposledy jméno.

Úřady ho znaly jako kriminálníka. Přestože se o něj zajímaly v minulosti i tajné služby, nepovažovaly ho aktuálně za hrozbu.

Britská média o něm píší jako o ženatém otci tří dětí a někdejším učiteli angličtiny, který se věnoval cvičení v posilovně. Byl znám pod řadou přezdívek, měl bohatý trestní rejstřík, ale žádný z jeho přečinů se netýkal terorismu.

720p 480p 360p 240p
Teroristický útok v Londýně

Poprvé na sebe Masúd upozornil úřady v listopadu 1983, kdy byl odsouzen za poškozování cizího majetku, naposledy pak v prosinci 2003 za držení nože.

Úřady oficiálně sdělily o Masúdovi jen málo podrobností, takže veřejnosti není známo, co přesně ho vedlo k útoku před parlamentem. „Naším pracovní verzí je, že se inspiroval mezinárodním terorismem,“ řekl šéf protiteroristického oddělení metropolitní policie Mark Rowley.

Vyšetřovatelé nyní podle Rowleyho vyslýchají devět osob, které policie při raziích po útoku zadržela.