Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tváří v tvář džihádistům. Vědci vyslechli bojovníky Islámského státu, mají tři důvody zabíjet

Tváří v tvář džihádistům. Vědci vyslechli bojovníky Islámského státu, mají tři důvody zabíjet

Stovky bojovníků samozvaného Islámského státu jsou připraveny ve jménu Alláha nejen zabíjet, ale i zemřít. Touhu opustit blízké a obětovat Islámskému státu vlastní život lidé na Západě nerozumí, američtí vědci se proto rozhodli udělat mezi zadrženými radikály průzkum a zjistit, co je tou hnací silou, která je k zabíjení motivuje. Vědci došli k závěru, že je k tomu vedou tři hlavní důvody a díky studii je možné boj proti terorismu posunout o významný kus dál.

Americký antropolog Scott Atran seděl spolu se svým vědeckým týmem tváří v tvář zajatým členům Islámského státu v severoiráckém Kirkúku. Od bojovníků, kteří se ve jménu této teroristické organizace nebáli zabíjet, ale ani zemřít, se snažili zjistit, co radikály motivuje k sebevražedným útokům a ochotě položit v džihádské válce vlastní život. Vědci jim proto rozdali kartičky s dotazy, na které měli odpovědět.

„Karty doslova odhodili a řekli, že odmítají odpovědět,“ říká podle CCN Atran. Bojovníci však k jeho překvapení byli ochotni bavit se dál. Odmítli odpovědět jen na připravené otázky, které byly podle radikálů nesmyslné – nebraly totiž v potaz posvátné hodnoty, které jsou pro islamistické bojovníky v jejich válce klíčové. Atranův tým proto vymyslel otázky nové, pak se islamisté otevřeli.

„Hlavní věc, na které jim skutečně záleží, je – jak sami říkají – to, co cítí ve svém srdci. Někteří z těchto lidí jsou skutečně oddaní,“ vysvětluje Atran. „V našem hmotném světě jsme podceňovali nebo podhodnocovali duchovní dimenzi lidské činnosti,“ dodává americký vědec, který hovořil s dvěma desítkami členů IS. O ochotě zabíjet a zemřít vědci mluvili také s kurdskými bojovníky, kteří stojí na opačné straně barikády.

Výsledkem desítek rozhovorů je studie, podle které existují tři hlavní motivace, kvůli kterým jsou bojovníci ochotni zemřít: hluboký závazek k posvátným hodnotám, připravenost opustit kvůli těmto hodnotám rodinu a zároveň přesvědčení o duchovní síle skupiny nebo komunity, ke které se hlásí.

„To znamená, že rozhodujícími faktory, které pohánějí bojovníky ISIS, jsou posvátné hodnoty, síla ducha a především lidé, proti kterým bojují,“ vysvětluje Atran, jehož tým věří, že studie může přispět k pochopení protivníka a tím ke zlepšení boje proti terorismu.

Závěry studie oceňují i další odborníci, kteří se průzkumu přímo neúčastnili. „To, co nám tato studie říká, je, že existují tři přesvědčivé důvody, proč je někdo ochoten bojovat a zemřít: Oddají se a přijmou nějakou posvátnou hodnotu, pro tyto hodnoty dobrovolně opouštějí vlastní příbuzné a ve srovnání s nepřítelem opravdu věří v duchovní sílu své skupiny,“ říká profesor na Institutu globálních studií Státní univerzity v Georgii Josh Horgan. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek