Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tvrdý řez a tvrdý brexit. Britská premiérka v klíčovém projevu představila priority odchodu z EU

Tvrdý řez a tvrdý brexit. Britská premiérka v klíčovém projevu představila priority odchodu z EU

„Hledáme nové a rovné partnerství mezi nezávislou Velkou Británií, která si bude sama stanovovat své zákony, a našimi přáteli a spojenci v Evropské Unii," řekla v úvodu svého dlouho očekávaného projevu britská premiérka Theresa Mayová. 

Mayová tak odmítla, že by Londýn usiloval o částečné členství v Evropské unii nebo o nějakou poloviční dohodu s Bruselem. 

Její plán na odchod ze společenství představila celkem ve 12 bodech. Důraz kladla hlavně na opětovné převzetí kontroly nad vlastními zákony, konkrétně mluvila o dohledu nad volným pohybem osob ve Velké Británii, ze kterého mají obavy i Češi, kteří na ostrovech žijí. Mayová jim teď vzkázala, že Británie bude práva zaměstnanců chránit. 

„Chceme, aby jistotu měli okamžitě. Chceme, aby věděli, že jejich práva budou dodržována. Chceme tuto výzvu vyřešit co nejdříve, protože je to správné a spravedlivé."

Mayová také potvrdila, že vystoupení z Evropské unie pro Británii znamená i vystoupení ze společného trhu. To už kritizují někteří poslanci Labouristů, kteří zastávali názor, že by Británie měla v unii zůstat.

 

Mayová ale nevyloučila, že by země přijala některé prvky, na kterých trh funguje. Obchodní dohody chce ale země uzavírat i se zbytkem světa. Země také odstoupí od Soudního dvora EU a od dalších unijních struktur.

Finální dohodu o brexitu pak chce Mayová nechat schválit v britském parlamentu. Na to okamžitě reagovaly trhy prudkým vzrůstem.

 

Další detaily Mayová pro teď zveřejnit nechtěla, navzdory spekulacím neřekla ani jasné datum, kdy Londýn proces odchodu oficiálně spustí. Britům vzkázala, že nebudou denně dostávat novinky o vyjednávání. Vláda si tak chce udržet lepší pozici při rozhovorech s Bruselem. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek