Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Týrání, vydírání, odpírání vody i jídla": Skupina migrantů žaluje italské úřady, tvrdí, že je mučily

„Týrání, vydírání, odpírání vody i jídla": Skupina migrantů žaluje italské úřady, tvrdí, že je mučily

Skupina 38 afrických migrantů podala žalobu na italské orgány u státního zástupce v jihofrancouzském městě Pau. Třicet sedm Súdánců a Eritrejec tvrdí, že byli po příchodu do Itálie vystaveni bití a dalším formám špatného zacházení. Jejich právní zástupkyně se domnívá, že Italové porušili mezinárodní úmluvy, napsala dnes agentura AFP.

Do Evropy se téměř všichni žalobci dostali po moři z Libye. Italským orgánům pak odmítli dát otisky prstů, což od země EU, do níž migranti vstoupí jako první, vyžadují evropská pravidla stanovená v rámci takzvaného dublinského systému.

Po tomto odmítnutí byli migranti týráni, biti, často nahodile zadržováni, stali se oběťmi vydírání a byla jim odepírána voda a strava," uvedla právnička Isabelle Casauová. Dva členové skupiny podle ní nesli známky mučení. „U jednoho to byla zlomená ruka a u dalšího rozdrcená varlata," dodala.

V polovině roku 2017 Afričané z italských táborů utekli do Francie, kde také chtějí zůstat, řekla advokátka. Jejich žaloby míří na „fyzické osoby, které se dopustily mučení, krutého, nehumánního a ponižujícího zacházení, stejně tak na jejich nadřízené a italské politiky". Podle Casauové je rozsah provinění takový, že o případu může rozhodnout i francouzský soud a verdikt se může opírat jak o francouzský trestní zákoník, tak o Evropskou úmluvu o lidských právech a Úmluvu proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání přijatou Valným shromážděním OSN.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Itálii dnes během návštěvy v Římě za postup v otázkách migrační krize naopak chválil francouzský premiér Emmanuel Macron. "Itálie odvedla v roce 2017 velký kus práce (...) a dokázala stabilizovat krajně kritickou situaci," řekl Macron na adresu výrazného meziročního snížení počtu příchodů na Apeninský poloostrov, jehož Itálie dosáhla prostřednictvím kontroverzních dohod s Libyí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek