Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

U hranic Sýrie čekají stovky bývalých členů IS, kteří chtějí utéct. Zpravodajské služby bijí na poplach

U hranic Sýrie čekají stovky bývalých členů IS, kteří chtějí utéct. Zpravodajské služby bijí na poplach

Islámskému státu dochází dech a v Sýrii a Iráku postupně přichází o poslední území. S rozkladem chalífátu se však u syrsko-tureckých hranic hromadí stovky bývalých členů této teroristické organizace, kteří doufají, že se jim podaří dostat zpět do svých domovských zemí v Evropě, severní Africe a na Blízkém východě. Zpravodajské služby celého světa jsou proto ve střehu. Stovky bývalých členů Islámského státu s rodinami, kteří se snaží dostat ze Sýrie pryč, totiž tajné služby považují za hrozbu a vidí jen omezené šance na to, že se podaří začlenit bývalé radikály zpět do společnosti.  

Jak píše britský deník The Guardian, v posledních týdnech se už desítkám odpadlíků takzvaného Islámského státu podařilo přísně střeženou tureckou hranici překročit. Mezi nimi jsou i čtyři bývalí radikálové ze Saúdské Arábie, kteří se dostali na jih Turecka začátkem září. Za nebezpečnou cestu kolem pohraniční stráže pašerákům zaplatili 2000 dolarů.

Další bojovníci saúdskoarabského původu na cestu teprve čekají. Jak jeden z nich řekl Guardianu, asi 300 bývalých členů samozvaného Islámského státu, z nichž mnozí pocházejí právě ze Saúdské Arábie, vytvořilo severně od syrského města Idlíb komunitu ovládanou teroristy z Džabat an-Nusrá – džihádistické skupiny napojené na Al Káidu.

„Většina z nich chce odejít, jako já,“ říká 26letý Saúd, který si říká Abu Saad. Jak se svěřil Guardianu, pokud bude návrat do domovské země znamenat odnětí svobody, do Saúdské Arábie se nevrátí. „Rehabilitační program? Možná,“ nevylučuje Abu Saad, že by byl ochoten snažit se vrátit do společnosti díky nápravnému programu. Saúdská Arábie má pro nápravu teroristů dokonce luxusní centrum, o jeho smysluplnosti ale mnozí pochybují.

Do Sýrie se Abu Saad dostal v roce 2012, aby se připojil ke skupině dalších zahraničních bojovníků a „pomohl tak syrskému lidu“. Později však jeho skupina přísahala věrnost Islámskému státu, což ho zklamalo. „Nebylo to to, co jsem očekával,“ říká. K Islámskému státu se přidat nechtěl, vzdorovat ale nešlo.

„Neviděl jsem u nich spravedlnost. Viděl jsem krutost. Ale jak jsem mohl nesouhlasit? Byl tam taková hierarchie. Každý má svého šéfa, ze kterého je vystrašený,“ říká Abu Saad s tím, že na vrcholku pyramidy Islámského státu stál chalífa Abu Bakr Bagdádí. „Byla to nejvyšší autorita a nikdo se s ním nemohl hádat o náboženském právu. Pokud jste se zkusili vzepřít, ocitli jste se v nebezpečí,“ dodává bývalý bojovník Islámského státu, který doufá, že se domů brzy dostane.

„V Idlíbu je asi 300 lidí, kteří chtějí utéct. Mnoho z nich jsou Saúdové. Někteří chtějí naposledy vidět své rodiny a říkají, že přijmou vše, co je čeká. Nevím o nikom z nich, kdo věří v Islámský stát. Všichni z nějakého důvodu utekli,“ vysvětlil pro Guardian Abu Saad.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek