Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

U Pásma Gazy je znovu horko: Izraelci zabili dva Palestince, protestovali proti uznání Jeruzaléma

U Pásma Gazy je znovu horko: Izraelci zabili dva Palestince, protestovali proti uznání Jeruzaléma

Izraelští vojáci dnes zabili dva Palestince a tři zranili. Oznámily to palestinské zdravotnické zdroje. Střety se odehrály na hranici mezi Izraelem a Pásmem Gazy a také u Nábulusu na Západním břehu Jordánu.

Palestinci z pásma protestovali proti prosincovému rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Protestu se zúčastnilo několik desítek mladých lidí. Tři z nich byli při střelbě zraněni, jeden zastřelen.

720p 360p
Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí?

Izraelská armáda přiznala, že vojáci vystřelili na nejaktivnější účastníky protestu. Mladíci zapálili v hraniční oblasti u uprchlického tábora Búrajdž pneumatiky a házeli na Izraelce kamení. K palestinské zprávě o mrtvém a o zraněných se armáda nevyjádřila.

Další protest se konal u Nábulusu poblíž místa, kde útočníci v úterý večer z automobilu zastřelili izraelského osadníka.

Trump své rozhodnutí o Jeruzalému zveřejnil 6. prosince a podle izraelské kontrarozvědky Šin Bet se od té doby ztrojnásobil počet bezpečnostních incidentů a teroristických útoků. Zatímco loni v listopadu jich bylo 84, v prosinci 249. Údaj se týká Izraele a Západního břehu Jordánu. Nejvážnější byly dva útoky nožem - jeden na jeruzalémském autobusovém nádraží a druhý u Ramalláhu. V prvním případě byl těžce zraněn člen ochranky, v druhém policista.

Palestinská strana tvrdí, že při protestech proti Trumpovu kroku zemřelo více než deset Palestinců.