Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Uděláme rázné kroky.“ Sebevědomý Trump se nevzdává a po soudní prohře slibuje nová opatření

„Uděláme rázné kroky.“ Sebevědomý Trump se nevzdává a po soudní prohře slibuje nová opatření

Po jednání s japonským premiérem prezident Donald Trump oznámil, že „udělá vše, aby udržel zemi bezpečnou.“ Slíbil, že příští týden představí nová opatření, jejich podrobnosti ale nezmínil. Trumpova administrativa utrpěla v uplynulých dnech dvojitou soudní prohru, když justice zastavila účinnost dekretu, který zamezoval ve vstupu do USA občanům sedmi muslimských zemí.

Trump je přesvědčený, že u soudů nakonec vyhraje. Slíbil, že kvůli rozhodnutí soudců podnikne nové „rychlé kroky“ a přijde s novými opatřeními zřejmě už příští týden. Co bude jejich cílem a na koho dopadnou, prezident USA nenaznačil.

Obecně se očekává, že si Trumpův tým obyčejně vypůjčí části zmrazeného dekretu, které u soudu nenarazily, a zakomponuje je do nového nařízení. Otázkou je pouze, jak přísný nový výnos bude, když teď Trump zná bouřlivé reakce, které napoprvé vyvolal.

Trump uvedl, že bezpečnost USA je pro něj předním tématem. Uvedl, že jeho cílem je zamezit ve vstupu lidem, kteří chtějí škodit Američanům, ale že chce do země vpustit „mnoho lidí, kteří budou Ameriku milovat.“

Trump vyvolal širokou kritiku svým kontroverzním výnosem, kterým zabránil ve vstupu do USA občanům ze sedmi převážně muslimských zemí označovaných jako „rizikové“. Administrativa to dávala do souvislosti se snahou posílit bezpečnost a zamezit teroristickým útokům, což ale mnozí rozporovali, protože zemí skutečně spojovaných s teroristickou hrozbou se nařízení nedotklo.

Dekret se stal terčem žalob a postavily se proti němu soudy, které ho zablokovaly. Nejprve to udělal federální soud a odvolací soud v San Francisku následně jeho rozhodnutí podpořil, když platnost výnosu odmítl obnovit. Trojice soudců jednomyslně rozhodla, že Trumpovo nařízení je diskriminační, neboť cizincům znemožňuje právní obranu, což ústava zaručuje. „Uvidíme se u soudu. Ve hře je bezpečnost našeho státu,“ napsal v reakci Trump na twitteru.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek