Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Úklid bude pokračovat.“ Odchod Kaliňáka nemusí stačit, „na odstřel“ je i premiér Fico

„Úklid bude pokračovat.“ Odchod Kaliňáka nemusí stačit, „na odstřel“ je i premiér Fico

Slovenská veřejnost i političtí představitelé přivítali rozhodnutí ministra vnitra Roberta Kaliňáka rezignovat na svoji funkci. Stále ale není jasné, zda jeho odchod z vlády Roberta Fica bude stačit k uklidnění politické krize, která vypukla po vraždě novináře Jána Kuciaka. Očekává se, jak zareaguje premiér i strany vládní koalice. Ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) žádá i rezignaci Roberta Fica. 

„Rezignace Kaliňáka je z hlediska očisty veřejného života od korupce a mafie absolutně nedostatečná,“ reagovala nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita na oznámení Kaliňáka o rezignaci na post ministra. Podobně se vyjádřilo také opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti. „Odstoupil člověk, který se nikdy neměl stát ministrem,“ řekl předseda hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič.

„Náš postoj byl jasný a známý od začátku. Jsme rádi, že hlas Mostu-Híd byl vyslyšen a Směr byl schopný přistoupit na personální změnu na takovém důležitém postu. Bylo to nevyhnutelné pro možnost uklidnění situace,“ uvedla ke Kaliňákově rezignaci strana Most-Híd. 

Most-Híd je jednou z koaličních stran vlády Roberta Fica a byla to právě ona, kdo v uplynulých dnech tlačil na konec ministra Kaliňáka ve vládě. Není ale vůbec jisté, že stranu tento krok uspokojí. „Měl odejít, dokud to ještě stačilo,“ reagoval na rezignaci Kaliňáka poslanec Mosta-Hídu František Šebej. Strana má odpoledne v plánu jednání republikové rady, která by měla vydat stanovisko k aktuálnímu dění. 

Na rozhodnutí Mostu-Híd čeká i Slovenská národní strana (SNS). Její šéf Andrej Danko oznámil, že pokud se rozhodne odejít z vlády, jeho strana bude chtít předčasné volby. K předčasným volbám nebo výrazné změně vládních postů se kloní i prezident Andrej Kiska. 

Rezignaci ministra vnitra přivítal i šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy. „Odchod Roberta Kaliňáka musí být jen začátkem. Začátkem velkého uklízení,“ napsal Bárdy v komentáři. 

Pro server Aktuality.sk pracoval novinář Ján Kuciak, kterého zavraždil neznámý pachatel v jeho domě. Tamtéž zastřelili i jeho snoubenku Martinu.  

Kuciak se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek