Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ukrajinci odřízli dopravu na východ země ovládaný separatisty. Jak krok ohrozí tamní ekonomiku?

Ukrajinci odřízli dopravu na východ země ovládaný separatisty. Jak krok ohrozí tamní ekonomiku?

Ukrajinská bezpečnostní rada dnes pozastavila veškerou nákladní dopravu na východ země, který ovládají proruští separatisté. Opatření má platit do doby, než povstalci vrátí Ukrajincům zabavené průmyslové podniky a budou dodržovat mírové dohody z Minsku, uvedl šéf rady Oleksandr Turčynov. Dnešní krok by podle agentury AP mohl způsobit Ukrajině vážné ekonomické potíže a ohrozit křehké příměří na východě.

„Zákaz bude platit do doby, než okupanti vrátí ukradené ukrajinské průmyslové závody pod ukrajinskou správu,“ řekl podle agentury Interfax ukrajinský prezident Petro Porošenko během schůzky bezpečnostní rady.

 

Separatisté na začátku měsíce uvedli, že převzali kontrolu nad zhruba 40 hutními a těžebními podniky v reakci na blokádu železničního spojení s Donbasem, kterou uplatňují ukrajinští radikálové. Blokáda od ledna způsobuje potíže také ukrajinské vládě, neboť konflikt zastavil přepravu uhlí z východu na západ země. To ohrožuje dodávky elektřiny pro některé ukrajinské podniky a pro zhruba desetinu obyvatelstva země.

Premiér Volodymyr Hrojsman označil blokádu železničních tratí za zločin, postup ukrajinských nacionalistů kritizoval i Porošenko. Jako trestný čin vyšetřuje blokádu ukrajinská prokuratura. Na začátku týdne úřady několik aktivistů účastnících se blokády zadržely.

Mezi podniky, které povstalci v odvetě převzali, jsou také zařízení nejbohatšího ukrajinského podnikatele Rinata Achmetova a jeho energetického holdingu DTEK. Povstalci drží jeho největší doly, elektrárnu a rozvodnu.

Další zatížení ekonomiky

Dnešní opatření se podle Turčynova týká veškerého železničního i silničního spojení s "ministáty", které mají na východě Ukrajiny pod kontrolou povstalci. Jedinou výjimkou budou podle něj dodávky humanitární pomoci.

Agentura AP připomíná, že navzdory tři roky trvajícímu konfliktu zůstalo mezi separatistickými oblastmi a zbytkem země kontrolovaným vládou v Kyjevě obchodní spojení. Zákaz podle agentury Reuters patrně ještě více zatíží ukrajinskou ekonomiku. Ta by kvůli železniční blokádě, které se účastní i někteří nacionalističtí poslanci, mohla čelit výpadkům energie a ztrátám až čtyř miliardy hřiven (3,8 miliardy korun).