Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Umění, provokace nebo obojí? Syřan postavil v Drážďanech sochu z autobusů, krajní pravice se bouří

Umění, provokace nebo obojí? Syřan postavil v Drážďanech sochu z autobusů, krajní pravice se bouří

S vlnou nevole se setkala nová instalace, kterou otevřeli na drážďanském náměstí Neumarkt. Trojice autobusů vztyčených vzhůru má připomínat hrůzy syrské občanské války. S dílem však nesouhlasí krajní pravice.

Příští pondělí si v Německu připomenou 72. výročí bombardování Drážďan. Před symbolem události, kostelem Frauenkirche na náměstí Neumarkt, nyní vyrostl památník jiné tragédie. Syrský rodák Manaf Halbouni tam vztyčil tři autobusy, které připomínají podobnou barikádu proti snajperům v Aleppu.

Monument, jak se dílo jmenuje, je však trnem v oku německé krajní pravici. Hnutí Pegida využívá náměstí k pořádání demonstrací. Instalaci označila za idiotskou. Alternativa pro Německo, která má program založený na protiimigrační rétorice, zase tvrdí, že jde o zneužití umělecké svobody, které má umlčet občany Drážďan a přivést Pegidu na barikády.

Sám Halbouni má k Drážďanům silný vztah. Tady se jeho syrský otec seznámil s jeho matkou. Společně pak odjeli do Damašku. Umělec se do Německa vracel už v dětství, od roku 2009 tu navíc působil na městské škole výtvarného umění.

„Jsem vykořeněný v tom smyslu, že mi válka vzala dětství, tím jak zabila nebo rozptýlila mnoho mých mladých přátel po celém světě,“ cituje web deníku Guardian 32letého umělce, jehož dílo vzbudilo v Drážďanech velké vášně.

S výhrůžkami se potýká i starosta města Dirk Hilbert. Ten si proti sobě poštval část obyvatel, když kritizoval snahy o vytváření pocitu, že Drážďany byly obětí války. „Byly vším jiným než nevinným městem,“ řekl. Při odhalování Monumentu ho pak přihlížející vypískali.

Někteří jdou ale ještě dál. Kvůli zmíněnému výroku mu vyhrožují smrtí, Hilbert proto dostal policejní ochranu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek