Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Umíráme, volal uprchlík z moře do Itálie. Záchranáři nereagovali a došlo k jedné z největších tragédií

Umíráme, volal uprchlík z moře do Itálie. Záchranáři nereagovali a došlo k jedné z největších tragédií

Itálie mohla před čtyřmi lety zachránit stovky uprchlíků, jejichž plavidlo se potopilo nedaleko ostrova Lampedusa. Vyplývá to z uniklé audionahrávky konverzace mezi pasažérem lodi a dispečerem italské pobřežní služby. Při jedné z největších tragédií migrační krize zemřelo 268 uprchlíků včetně 60 dětí.

Loď vyplula z Libye v říjnu 2013. Na její palubě bylo 480 lidí. Většinu z nich tvořili uprchlíci ze Sýrie. Potopila se zhruba 113 kilometrů od italského ostrova Lampedusa. Italští a maltští záchranáři sice zachránili několik životů, většina cestujících ale zemřela.

Nyní vyšlo najevo, že mrtvých mohlo být mnohem méně. Stačilo, aby italská pobřežní služba včas vyslyšela volání cestujících. List L’Espresso publikoval pět audionahrávek dokazujících, že pasažéři volali na dispečink záchranářů několik hodin před tím, než pomoc skutečně dorazila.

Poprvé přišel telefonát z lodi ve 12.39. „Loď se potápí,“ hlásil lékař Mohanned Jammo, který měl během cesty do Evropy u sebe telefon. Žena na druhé straně linky se ho zeptala na lokalitu, kde se nachází.

Ve 13.17 Jammo volal znovu. Chtěl se ujistit, jestli už je pomoc na cestě. Tentokrát mluvil s mužem. „Jste blízko Malty,“ řekl mu s tím, ať se obrátí na maltské síly. Ty mu ale opáčily, že je blíže Lampeduse.

„Lampedusa je Itálie? Umíráme, prosím,“ pravil Jammo ve 13.48, když se znovu zoufale domáhal pomoci od Italů.  

Plavidlo se skutečně nacházelo blíže italského ostrova (od Malty bylo téměř dvakrát tak daleko), a dokonce i italská záchranná loď to měla k uprchlíkům blíže. Lokalita však spadala do působnosti Malťanů.

Italové nakonec vyslyšeli až maltskou žádost o pomoc při záchranných operacích. Bylo 17.05, čtyři a půl hodiny po prvním telefonátu. Ta doba stála život 268 lidí. Po tragédii Itálie spustila operaci Mare Nostrum, která měla migrantům v ohrožení pomáhat. Posléze přebrala dozor nad uprchlíky Evropská unie v rámci operace Triton.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek