Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Únik zprávy o schůzce Trumpa juniora s ruskou pravničkou není první. Kdo vynáší z Bílého domu?

Únik zprávy o schůzce Trumpa juniora s ruskou pravničkou není první. Kdo vynáší z Bílého domu?

Zatímco celý svět sleduje skandál tajné schůzky syna Donalda Trumpa s ruskou právničkou, která mu během předvolební kampaně nabídla kompromitující informace na demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, okolí amerického prezidenta řeší jiný problém: kdo z Bílého domu vynáší tajné informace, které Donalda Trumpa sráží k zemi? Únik zprávy o tajné schůzce s Nataljí Veselnickou a nabídce škodlivých materiálů proti Clintonové, který se poprvé objevil v americkém deníku The New York Times, totiž rozhodně není první. A stejně jako se množí počet úniků z Bílého domu, přibývá i teorií, kdo za nimi stojí. 

Teorie o podezřelých vynašečích ukazují na členy rodiny Donalda Trumpa, jeho nejbližší pobočníky, kongresmany i členy byrokratického aparátu. Objevily se například spekulace, že by za odhalením schůzky s ruskou právničkou mohl stát hlavní poradce a zeť Donalda Trumpa Jared Kushner nebo jeho okolí. Právě on se setkání, které se odehrálo před rokem, spolu s tehdejším šéfem volební kampaně Paulem Manafortem také účastnil.

Na otázku amerického deníku Daily Beast, zda by za únikem skutečně mohl stát někdo z okolí Kushnera, ale oslovený pracovník Bílého domu odpověděl, že to je hloupost. „Proč by skákal pod autobus jen proto, aby poškodil někoho, kdo ani nepracuje v administrativě? Je to absurdní,“ tvrdí zdroj amerického serveru.

Spekulaci ve středu rozdmýchal jeden z členů Republikánské strany a známý provokatér Roger Stone. Prohlásil, že ví, kdo za únikem stojí a „jeho iniciály jsou JK“. Stone je dlouholetým spojencem Donalda Trumpa a z vynášení informací Jareda Kushnera obvinil už v minulosti.

Kdo je kdo v Trumpově ruské aféře?Kdo je kdo v Trumpově ruské aféře?autor: INFO.CZ

Další lidé Trumpovy administrativy zase ukazují prstem na Manaforta a někteří pracovníci Bílého domu vtipkují, že za únikem stojí sám prezident. „V dnešní době, kdo ví?“ říká v nadsázce jeden z poradců.

Další teorie si pak pohrává s myšlenkou, že by vynašečem mohl být kontroverzní manažer Trumpovy kampaně Corey Lewandowski, který ale ve funkci velmi brzy skončil – k odchodu byl donucen v druhé půlce června loňského roku, tedy jen pár dní po schůzce Trumpa juniora s ruskou právničkou. To je ale stejně nepotvrzená informace jako spekulace o úniku emailů mezi Trumpem juniorem a ruskou právničkou z řad senátorů nebo pracovníků sněmovních zpravodajských výborů, kterým se emaily mohly dostat do rukou.

Zatímco teorií o „zrádci“, který informace vynáší ven, je čím dál víc, nikdo z Bílého domu se problémem oficiálně nezabývá. Ani prezident Donald Trump, který pouze kritizuje média za to, jak o celé kauze informují. Ve svých tweetech se zaměřil především na televizi Fox News, jejíž zprávy označuje za „falešné“. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek