Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uprchlík nedostal azyl. Zapálil ubytovnu s desítkami dalších běženců a chtěl zemřít v plamenech

Uprchlík nedostal azyl. Zapálil ubytovnu s desítkami dalších běženců a chtěl zemřít v plamenech

V jihošvédském městě Karlshamn z větší části vyhořela ubytovna pro uprchlíky. Oheň zřejmě rozdělal jeden z běženců, ktetrý nedostal azyl. Desítky dalších lidí přitom byly v budově.

Podle svědků je žhářem odmítnutý žadatel o azyl, který chtěl spáchat sebevraždu a hodlal se upálit, napsala agentura Reuters. Zapálil nábytek v ubytovně, ze které museli záchranáři evakuovat asi 70 dalších běženců. Nikdo se nijak vážně nezranil a žháře policie zatkla. 

Ve Švédsku v posledních letech vyhořelo několik uprchlických ubytoven. Také v těchto případech je podezření na žhářské útoky, které ale zřejmě provedli odpůrci přistěhovalců. V noci na 17. května například zachvátily plameny centra pro migranty ve třech jihošvédských lokalitách.

Neutrální desetimilionové Švédsko mělo dlouhá léta vstřícnou přistěhovaleckou politiku. Na konci roku 2015 ale zpřísnilo hraniční kontroly i imigrační zákony. Tehdy v zemi žádalo o azyl přes 160 000 lidí zejména z Afriky a Blízkého východu.

S migrační vlnou se ve Švédsku zvýšilo napětí a kromě občasných útoků na migranty docházelo i k demonstracím proti běžencům nebo naopak na jejich podporu.