Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uprchlíkům z Mosulu přivezli do tábora jídlo. Stovky se jich otrávily, jedno dítě zemřelo

Uprchlíkům z Mosulu přivezli do tábora jídlo. Stovky se jich otrávily, jedno dítě zemřelo

Přes 750 lidí se v noci na dnešek v uprchlickém táboře nedaleko iráckého města Mosul přiotrávilo z jídla, nejméně jedno dítě kvůli tomu zemřelo. Informoval o tom server iráckých Kurdů Rudaw s odvoláním na vedoucího tábora. Příčina otravy není zatím známá. Server opravil svou dřívější zprávu od iráckých úřadů o nejméně dvou mrtvých. O nejméně dvou obětech informuje agentura AP s odvoláním na iráckou ministryni zdravotnictví Adílu Hamúdovou.

Jídlo bylo do tábora přivezeno z jedné restaurace ve městě Irbíl, jejíž majitel byl podle serveru Rudaw zatčen. Více než 750 osob se přiotrávilo, většinou šlo o staré lidi a děti. Stěžovali si na žaludeční potíže a zvraceli. Převezeni byli do tří okolních nemocnic, jedno dítě podle kurdského serveru zemřelo.

Fazole, rýži, kuře a jogurtový nápoj pro 2000 lidí dodala do tábora charitativní katarská organizace v pondělí večer, kdy lidé po západu slunce mohou opět jíst. V těchto dnech totiž mají muslimové postní měsíc ramadán, během něhož za dne mimo jiné nepijí, nejedí a nekouří.

Guvernér provincie Irbíl uvedl, že dovezením jídla do tábora byla porušena pravidla, neboť jídlo se má připravovat uvnitř tábora, kde jsou velké kuchyně. Vedoucí tábora se hájil s tím, že to dodavatelům zakázali, ale posléze regule změnili, protože byli „pod velkým tlakem“.

Tábor zřídil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pro běžence z města Mosul, které se od loňského podzimu vládní jednotky snaží dobýt zpět z rukou teroristické organizace Islámský stát (IS). Východní část města se jim podařilo dobýt letos v lednu, od února se snaží dobýt západní část města.

Minulý měsíc bylo oznámeno, že vládní síly mají pod kontrolou přes devadesát procent území západního Mosulu. Od počátku ofenzivy z Mosulu prchlo přes 730 000 civilistů.