Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Úřady hledají stovky migrantů. Zmizely po požáru francouzského tábora

Úřady hledají stovky migrantů. Zmizely po požáru francouzského tábora

Jen jedna věc nyní hýbe Francií více, než nadcházející prezidentské volby. Místním úřadům se totiž ztratilo šest stovek imigrantů poté, co uprchlický tábor Grande-Synthe u města Dunkerk zachvátil požár, který vypuknul během rvačky dvou znepřátelených skupin migrantů.

„Zkrátka nevíme, kde ti migranti nyní jsou,“ přiznala Corenne Torreová z místní humanitární organizace. Torreová dodává, že migranti se nejspíše schovávají kvůli strachu z francouzské policie či konkurenčních gangů. Je rovněž možné, že část z nich by se mohla vydat na cestu do Velké Británie, která je na druhém břehu lamanšského průlivu.

Původně bylo v kempu 1600 migrantů, po požáru nalezlo pět set z nich nové přechodné útočiště v místních ubytovacích kapacitách.

Starosta města Grande-Synthe Damien Careme je přesvědčen, že požár vzniknul v návaznosti na hromadnou bitku skupiny kurdských a afghánských migrantů, která vypukla v noci na úterý. Uprchlický kemp, který zřídila organizace Doktoři bez hranic, zůstane nyní uzavřen kvůli vyšetřování, úřady pak zváží jeho permanentní uzavření nebo případné přemístění.

Celý incident se stal necelé dva týdny před prvním kolem francouzských prezidentských voleb. Krajně pravicová kandidátka Marine Le Penová a konzervativec Francois Fillon ve svých kampaních volají po striktnějších kontrolách na hranicích Francie.

Místní prefekt Michel Lalande však zaujímá opačné stanovisko. „Naší hlavní prioritou je poskytnout těmto lidem přístřeší a zajistit jim důstojnou budoucnost. Dělali jsme to až doteď a nevidím důvod k tomu s tím přestávat,“ řekl Lalande pro agenturu AP.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek