Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Úřady zakázaly učitelce nosit křížek na krku. Prý by byl ohrožen "mír" ve škole

Úřady zakázaly učitelce nosit křížek na krku. Prý by byl ohrožen "mír" ve škole

Spor o náboženskou neutralitu v Německu nabírá nových rozměrů. Učitelce z multikulturní berlínské čtvrti Wedding škola zakázala nosit křížek na krku. Ženu, která pracuje ve školství už několik let, nařízení velmi překvapilo, vypověděl evangelický farář Karsten Minkner. Informoval o tom Die Welt.

„Z toho člověk získává dojem, že zákon o neutralitě náboženství má udržet náboženství mimo školu,“ říká. Není jasné, zda se jedná o ojedinělý případ, nebo k podobné záležitosti dochází i na jiných berlínských školách. Mediálně známý je pouze tento případ, píše Die Welt.

Minkner je k nařízením školy kritický. „Ve škole se musí vyučovat i to, že se mají všechna náboženství vzájemně respektovat. K tomu patří také to, že se za své náboženství už nemusí učitelé stydět,“ řekl. To platí pro křesťany, stejně jako Židy nebo muslimy.

Berlínský zákon o neutralitě může být problematický. V zemi totiž platí náboženská svoboda. V roce 2003 ústavní soud rozhodl, že spolkové země mohou zavést preventivní zákaz pokrývek hlavy, pokud k tomu existuje nějaký důvod. V reakci na to v Berlíně zavedli právě zákon o neutralitě.

Berlínský zákon se stal předmětem diskuze, když si na zákaz nošení šátku ve škole stěžovala učitelka. Tu v jedné škole nezaměstnali v roce 2015 právě kvůli šátku. Soud ji přiznal následně odškodnění ve výši 8 680 eur.

V tomto konkrétním případě se sice škola dovolávala zákona o náboženské neutralitě, podle soudce se jednalo ale o porušení náboženské svobody a tudíž škola postupovala protiústavně. Soud nicméně uznal, že v některých případech, kdy by byl ohrožen "mír" ve škole, k zákazu můžou školy přistoupit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek