Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA dráždí Čínu. Torpédoborec provedl u sporného ostrova v Jihočínském moři nebezpečný manévr

USA dráždí Čínu. Torpédoborec provedl u sporného ostrova v Jihočínském moři nebezpečný manévr

Snad žádné území není pro Peking tak výbušným tématem jako Paracelské ostrovy v Jihočínském moři, na které si kromě Číny dělá nárok také Vietnam nebo Tchaj-wan. Pávě zde se nachází ostrov Triton, ke kterému dnes v rámci „navigačního cvičení“ připlul americký námořní torpédoborec USS Stethem. Válečnou loď od Tritonu dělila vzdálenost pouhých 12 mil, tedy asi 19 kilometrů, a dostala se tak do míst, které Čína označuje za své teritoriální vody.

Spojené státy dlouhodobě odmítají uznat nároky, jež si Peking dělá nad ostrovy v Jihočínském moři. Kritizují také postup Číny, která si ve sporných vodách vybudovala několik umělých ostrovů a začala zde stavět vojenské základny. Podle amerického Střediska pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) Čína před nedávnem rozšířila vojenskou infrastrukturu také na ostrově Triton. Teď se tam například nachází přistávací plocha pro vrtulníky.

Právě tyto aktivity jsou Washingtonu trnem v oku. „Musíme Číně vyslat jasný signál, že musí zastavit budování ostrovů, ale také že na tyto ostrovy nebude mít dovolený přístup,“ nechal se v lednu slyšet tehdejší kandidát na ministra zahraničí Rex Tillerson.

Tuto středu pak americký velitel námořních sil v Pacifiku Harry Harris uvedl, že „falešným ostrovům by skuteční lidé neměli vůbec věřit“. „Věřím, že Číňané budují bojovou sílu a poziční výhodu ve snaze prosazovat de facto suverenitu nad spornými námořními územími na jihu Číny,“ dodal Harris.

Čína však postup v Jihočínském moři tvrdě brání. „Ať už se zde rozhodneme nasadit vojenské vybavení nebo ne, je to v našem rozsahu suverenity. Je to naše právo na sebeobranu, které uznává mezinárodní právo,“ prohlásila v březnu mluvčí ministerstva zahraničí Chua Čun-jing.

O dnešním nebezpečném manévru informovala americká televize CNN s odkazem na nejmenovaného amerického armádního představitele, Pentagon se ke cvičení vyjádřit odmítl. Mluvčí amerického letectva v Pacifiku však CNN řekl, že podobná cvičení jsou běžnou součástí úkolů amerického námořnictva.

Vyslání lodi k Tritonu přichází jen pár dní poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa podnikla proti Pekingu řadu tvrdých kroků, včetně sankcí proti čínským firmám obchodujících se Severní Koreou a schválení nového prodeje zbraní Tchaj-wanu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek