Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA jsou v Jižní Koreji na horké půdě. Kolem jejich protiraketového systému už krouží čínští hackeři

USA jsou v Jižní Koreji na horké půdě. Kolem jejich protiraketového systému už krouží čínští hackeři

Skupina hackerů původem nejspíše z Číny se chtěla nabourat do obranného raketového systému THAAD. Ten v Jižní Koreji rozmísťují USA s cílem čelit severokorejské hrozbě. Obavy to ale vyvolává i v Pekingu. Štít má být funkční v řádu dní, o jeho napadení informovala CNN.

Čína na raketový systém, který v Jižní Koreji instalují USA, údajně kyberneticky zaútočila kvůli obraně svých strategických zájmů. Analytici připomínají, že přestože je umístění tohoto obranného systému především reakcí na politickou a vojenskou nepředvídatelnost KLDR, radar systému dokáže monitorovat i aktivity uvnitř Číny. A to se supervelmoci pochopitelně nelíbí. 

„Čína své kyberšpionážní oddělení používá velmi často, zejména pokud jsou její národní zájmy v sázce,“ říká John Hultquist, ředitel kybernetické společnosti FireEye, která na původce kybernetického útoku upozornila. „Máme důkaz, že se čínští hackeři snažili zaměřit minimálně jednu část systému,“ dodal Hultquist s tím, že cílem hackerů bylo nejspíše systém pouze monitorovat a nikoliv poškodit. 

Paradoxní je, že technologie přitahuje pozornost, i když ještě ani není v provozu. Její součásti se teprve rozmísťují na Korejském poloostrově a fungovat mají až v nadcházejících dnech.

Tiskový mluvčí jihokorejského ministerstva zahraničních věcí uvedl, že země minulý měsíc opravdu zaznamenala jeden kybernetický útok z Číny, nicméně neupřesnil, zda byly cílem komponenty systému THAAD. Čína se proti nařčení z útoku ohradila. „Instalace systému v Jižní Koreji zneváží strategickou rovnováhu v regionu a přispěje k tenzím na korejském poloostrově,“ řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí pro CNN.

Systém THAAD je raketový obranný systém. Každá jeho baterie se skládá z mobilních vypouštěcích zařízení, řídících jednotek, radaru a dalších komponent. Samotné odpalovací zařízení pojme až osm protiraketových střel.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek