Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA pod vládou jednoho muže? Zdaleka ne, ministerští kandidáti se s Trumpem názorově rozcházejí

USA pod vládou jednoho muže? Zdaleka ne, ministerští kandidáti se s Trumpem názorově rozcházejí

Přesně za týden Donald Trump převezme vládu a začne oficiálně promlouvat do podoby USA i celého světa. Jak bude vypadat vláda, která se s ním tohoto úkolu zhostí, rozhodne Kongres, kde teď jednotliví kandidáti na vlivné posty podstupují takzvané grilování – důkladné slyšení, které má rozptýlit jakékoli pochybnosti. A to přináší zajímavý moment: řada nominovaných se s Donaldem Trumpem rozchází především v názorech na Rusko.

Trump a americko-ruské vztahy jsou stěžejním tématem posledních týdnů. Je paradoxem, že navzdory tomu se o jeho postojích a plánech vůči Moskvě stále neví nic moc konkrétního, ale spíš jen několik víceméně obecných poznatků. Ano, Trump se dlouhodobě netají tím, že chce s Ruskem vycházet dobře, nebo alespoň lépe než Obama. Jde ale stále jen o přání, na realitu si budeme muset ještě minimálně týden počkat.

O to zajímavější jsou odpovědi mužů, které Trump vybral jako klíčové postavy nastupující administrativy. „Všichni mí kandidáti vypadají dobře a odvádějí skvělou práci. Chci, aby zůstali sami sebou a vyjadřovali své názory, nikoli mé,“ napsal k tomu na twitteru budoucí americký prezident.

Z toho, co zaznělo v americkém Senátu, lze očekávat, že ministři nedají Rusku nic zadarmo, což mimo jiné vyvolává příjemné překvapení v táboře Demokratů. Dokáží si ale za svými slovy stát, až se ujmou funkcí? A nejde jen o strategii, jak si naklonit Senát před závěrečným schvalováním ministerských nominací?

  • James Mattis, kandidát na post ministra obrany: Pochybuje, že se vztahy s Moskvou zlepší. Zdůraznil, že USA musejí být vůči Rusku připravené podniknout nejen politické, ale i vojenské kroky. NATO je podle něj nejúspěšnější aliancí moderních dějin. Mattis si jako generál zocelený roky válek jistě dobře uvědomuje, že je to z velké části dílem Spojených států. Snížení podpory NATO, které zmínil Trump a které nahrává Rusku, by nejspíš nepřijímal s velkým nadšením. 
  • Rex Tillerson, kandidát na ministra obrany: Muž, který nastoupí na mimořádně vlivný post v americké vládě, má s Ruskem bohaté zkušenosti. V minulosti s ním jako šéf ropného gigantu Exxon obchodoval a několikrát se setkal s Vladimirem Putinem. Jeho vystoupení před senátním výborem bylo i kvůli těmto vazbám velmi sledované. O to víc asi překvapil ostrými slovy na adresu Moskvy: Rusko označil za hrozbu a anexi Krymu za protiprávní akci. Tady se do budoucna rýsuje velký bod sváru.
  • Navrhovaný šéf CIA Mike Pompeo: Podle něj je zcela jasné, že se Rusko snažilo ovlivnit listopadové prezidentské volby, jak uvedly tajné služby a jak Donald Trump dlouho odmítal přijmout. Pompeo rovněž kriticky hodnotí aktivity Moskvy na Ukrajině, kterou podle něj Rusko okupuje, a Kreml považuje za hrozbu pro Evropu.

Vyostřené postoje vůči Rusku můžou kandidátům na ministry získat body k dobru v Kongresu, kde Trump potřebuje dobré vztahy se šéfem republikánské většiny Paulem Ryanem. Ten, stejně jako řada dalších kongresmanů, sám volá po důrazném postupu a trestání Moskvy za její přešlapy.

Jak bude vypadat Trumpova administrativa
Jak připomněl The Washington Post, pokud rýsující se kabinet Donalda Trumpa bude schválen v navržené podobě, bude v něm míň bělochů a žen, než bylo v prvních vládách posledních čtyř prezidentů. Pět z 21 kandidátů, kteří tuto různorodost udržují, navíc míří na méně vlivné pozice.

Někteří Republikáni v Kongresu například podporovali rozhodnutí Obamovy administrativy uvalit na Rusko téměř bezprecedentní postihy za hackerské útoky před volbami. Ve stejnou dobu Donald Trump odmítal chování Moskvy odsoudit a bral ji na milost, jen aby tento týden sám uznal, že za hackingem nejspíš skutečně stála. Rusko tato nařčení setrvale odmítá.

Sám Donald Trump v tomto týdnu připomněl, že chce k Rusku, ale i k další velmoci Číně vystupovat z pozice síly. Je přesvědčený, že obě země budou mít k USA větší respekt než za Obamy. Trump také odmítl, že by v Rusku měl jakékoli osobní finanční zájmy nebo půjčky. Na otázku, zda může vyloučit, že by on nebo jeho tým byli v uplynulých měsících v kontaktu s Rusy, ale odmítl odpovědět.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek