Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA převzaly kontrolu nad ruskými úřady. Zábor, tvrdí Moskva

USA převzaly kontrolu nad ruskými úřady. Zábor, tvrdí Moskva

Americké bezpečnostní složky převzaly v noci na dnešek kontrolu nad úřadovnami ruských zastoupení v USA poté, co potvrdily, že je ruští diplomaté opustili. Rusko ale později postup USA označilo za "okupaci a projev otevřeného nepřátelství". Ministerstvo zahraničí vyzvalo Spojené státy, aby změnily názor a okamžitě diplomatické objekty vrátily.

USA ve čtvrtek nařídily Rusku, aby do soboty vyklidilo generální konzulát v San Francisku a obchodní zastoupení ve Washingtonu a New Yorku. USA tak reagovaly na předchozí krok Ruska, které nařídilo do začátku září zredukovat personál amerického zastupitelství v Rusku o stovky zaměstnanců. Moskva tímto nařízením zase reagovala na nové americké protiruské sankce.

V San Francisku v pátek vyvolal pozdvižení kouř, který stoupal z budovy ruského konzulátu. Lidé z okolí kvůli tomu zavolali hasiče. Zaměstnanci je ale nevpustili dovnitř a řekli, že je vše v pořádku a pálí se nespecifikované předměty.

Ruská televize Pervyj kanal včera uvedla, že americká strana se rozhodla učinit problém i z pálení dokumentů s osobními údaji ruských občanů. V Kalifornii žije početná komunita Rusů, konzulát jich registruje 100.000, což představuje tuny dokumentace, upozornil Pervyj kanal.

V americkém tisku se rychle objevily konspirační teorie o ničení usvědčujících dokumentů. "Možná trhají papíry a pak je pálí," citoval list The New York Times jednu z občanek San Franciska, která kouř stoupající z komínu sledovala.

"Diplomaté pracující v cizích státech nemohou chránit sami sebe. Naši bezpečnost musí zajistit hostitelská země, v tomto případě USA," řekl generální konzul Sergej Petrov, který je často se zahraničními návštěvníky na oficiální stránce konzulátu focen před luxusním krbem.

"Postaráme se o zničení toho, co nemůžeme odvézt. Jde o pasové i vízové záležitosti. Jde o osobní údaje mnoha ruských i amerických občanů, nemůžeme je prostě vyhodit do odpadků. Některé dokumenty skartujeme nebo spálíme," řekl Petrov.

Mluvčí sanfranciských požárníků řekla, že sbor postupoval v pátek tak, jako by šlo o požár. Kouř podle mluvčí zjevně stoupal z komína. Na místo byla vyslána také inspekce ovzduší, protože právě na pátek městské úřady kvůli smogu vyhlásily "ekologický den". V San Francisku právě panuje vlna veder a na dnešek předpověď hovoří až o 37 stupních. 

Ruské ministerstvo zahraničí si kvůli plánu na prohledání obchodní mise ve Washingtonu pozvalo zástupce amerického velvyslance v Moskvě a předalo mu protestní nótu. Podle ministerstva mohou Američané prohlídku zneužít a podstrčit na místo kompromitující materiály. Magazín Foreign Policy napsal, že se zřejmě něco pálilo i na washingtonském obchodním zastoupení. Oheň byl vidět venku na pozemku a zaměstnanci úřadu do něj házeli papíry. Podle tohoto zdroje byly z budovy odstraněny bezpečnostní kamery.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek