Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA si za Trumpa zhoršily pověst. Víc než Obamovi mu věří jen Rusové a Izraelci

USA si za Trumpa zhoršily pověst. Víc než Obamovi mu věří jen Rusové a Izraelci

Oblíbenost Spojených států ve světě se po nástupu republikánského prezidenta Donalda Trumpa výrazně zhoršila. Vyplývá to z nově zveřejněného průzkumu institutu Pew Research Center, který sbíral data ve 37 zemích světa. Trump navíc čelí rekordní nedůvěře – zatímco Obamovi ve světě důvěřovalo přes šedesát procent lidí, nový šéf Bílého domu se jen stěží přehoupl přes dvacítku. Většina dotázaných lidí ho navíc označuje za arogantního a nebezpečného.

Oblíbenost USA v zahraničí byla na konci Obamova mandátu po osmi letech jeho prezidentování na úrovni 64 procent. Nyní je na 49 procentech, což je pokles o 15 procentních bodů. Mnohem strmější pád ale Pew Research Center zaznamenalo u nejbližších amerických spojenců, jako jsou evropské státy nebo sousedé USA Kanada s Mexikem.

Za oblíbenou zemi nyní považuje Spojené státy:

  • 30 procent oslovených Mexičanů, na konci Obamovy éry jich bylo 66 procent.
  • V případě Kanaďanů je to 43 procent, za Obamy jich bylo 65 procent.
  • Z Němců k USA jako k oblíbené zemi vzhlíží 35 procent respondentů, za Obamy jich bylo 57 procent.

Ze středoevropských zemí se Pew Research Center dotazoval na názor občanů Polska a Maďarska, Česká republika ani Slovensko do sondáže nebyly zahrnuty.

720p 480p 360p 240p
Trumpovy přešlapy

Nový americký prezident, který se do Bílého domu nastěhoval před pěti měsíci, se také potýká s výraznou nedůvěrou. Pro srovnání:

  • Obamovi na konci jeho funkčního období důvěřovalo 49 procent oslovených Mexičanů, Trumpovi jen pět procent.
  • Z Kanaďanů Obamovi věřilo 65 procent dotazovaných, Trumpovi 43 procent.
  • Ještě větší rozdíl je mezi německými respondenty, z nichž 86 procent důvěřovalo Obamovi a pouze jedenáct procent Trumpovi.
  • U Švédska propast činí 83 procentních bodů.

Rozdíl v důvěře mezi Obamou a Trumpem je značný i v Polsku a Maďarsku, kde činí 35, respektive 29 procentních bodů v neprospěch republikánské hlavy státu.

Mezi 37 státy jsou pouze dva, kde se důvěra v amerického prezidenta po odchodu Obamy zvýšila, a to v Izraeli a Rusku. K představitelům obou zemí měl Obama problematické vztahy, ačkoli v případě Izraele jde o tradičního klíčového spojence Washingtonu. V Izraeli Obamovi důvěřovalo 49 procent účastníků ankety, Trumpovi však věří 56 procent. Z oslovených Rusů republikánskému prezidentovi důvěřuje 53 procent respondentů, o Obamovi to mohlo říct jen jedenáct procent.

V celosvětovém srovnání pak měl Obama důvěru 64 procent oslovených, zatímco o Trumpovi to nyní řeklo 22 procent lidí. To je, jak připomněla agentura Reuters, méně než v případě ruského prezidenta Vladimira Putina (27 procent), jeho čínského kolegy Si Ťin-pchinga (28 procent) nebo německé kancléřky Angely Merkelové (42 procent).

Pokud jde o charakteristiku Trumpa, celosvětově se 75 procent respondentů shodlo, že je arogantní, 65 procent, že je nesnášenlivý, a 62 procent uvedlo, že je nebezpečný. Naopak jako silného vůdce ho označilo 55 procent oslovených.

Průzkum institutu prováděl v rozmezí 16. února až 8. května, celkem se dotázal 40 447 lidí.